Rusya ABD AVRUPA ve NATO tepişiyor, Ukrayna eziliyor

Cansuyu Tekirdağ il Başkanı Murat Vakitçi;  batı ve doğunun tepişiyor, Ukrayna halkı eziliyor. Dedi.
Ortaya yine insani bi dram çıkacak diyen Vakitçi açıklamasına şöyle devam etti:

Çeşitli ülkelerin yaptırım kararlarına rağmen Rusya, Ukrayna’ya harekât başlattı. ABD ve NATO, yoğun destek sözü verdiği Ukrayna’yı yalnız bıraktı. 

Ukrayna- Rusya arasında aylardır “geliyorum” diyen savaş Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri harekât emriyle resmen başladı. ABD, NATO, Avrupa ülkelerinin kışkırtmalarıyla karmaşık bir hal alan Ukrayna-Rusya krizi, artık sıcak bir çatışmaya dönüştü. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rus ordusuna verdiği saldırı talimatı sonrası Belarus üzerinden Ukrayna topraklarına işgal resmen başladı ve başkent Kiev’de bazı stratejik noktalara bombardımanlar gerçekleştirildi. Rusya’nın Ukrayna topraklarına gerçekleştirdiği saldırılarda sivil vatandaşlar hayatını kaybederken on binlerce Ukraynalı yerlerini yurtlarını terk ederek komşu ülkelere kaçmaya başladı.

ABD, BİLDİĞİNİZ GİBİ! KIŞKIRTTI VE KAÇTI

Rusya ile giriştiği küresel rekabete her zaman küçük ülkeleri alet eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD), şeytani planlarını Ukrayna’da da ustalıkla uyguladı. Son bir yılda Ukrayna’ya tonlarca ağır silah yığan, Rusya ve Ukrayna’yı savaşa kışkırtan ABD, Rusya’nın işgali sonrası adeta kabuğuna çekildi. Aylardır Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi için zemin hazırlayan ABD, Ukrayna’yı bir kez daha yalnız bıraktı.  ABD, daha önceki yıllarda da Osetya krizinde Gürcistan’ı Rusya’ya karşı kışkırtmış ve Rusya’nın askeri işgali sonrasında Gürcistan’ı yalnız bırakmıştı.

NATO, FİTNEYİ KÖRÜKLEDİ VE ÇEKİLDİ

Ukrayna topraklarının işgal edilmesine kadar uzanan süreç NATO’nun Ukrayna’yı ittifaka dâhil etmesi teklifine dayanıyordu. Ukrayna’nın NATO üyesi olmasını milli güvenliğine aykırı bir hamle olarak gören Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri hareketlerini artırmıştı. Ukrayna’yı savaşın içine sokan NATO ittifakı Rusya’nın işgal girişimi sonrası Ukrayna’yı yalnız bıraktı.

RUSYA İŞGALİ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Yeniden ‘Sovyetler Birliği’ni kurma hayaliyle hareket eden Rusya lideri Vladimir Putin, tüm uluslararası tepkilere ve yaptırımlara rağmen işgalci hamlelerini sürdürüyor. 2014 yılında, Ukrayna toprağı olan Kırım’ı ilhak eden ve sınırlarına dâhil eden Rusya, yakın zamanda Ukrayna topraklarından Dombass ve Lugansk şehirlerini de kopardı. Putin’in harekât emrinin etki sınırı henüz bilinmezliğini korurken Ukrayna üzerinde egemenlik iddiasında bulunan Rusya’nın saldırgan ve işgalci politikalarının, dünya barışı için büyük bir tehdit oluşturduğu aşikâr görünüyor.
Her zaman söylediğimiz bir söz tekrar gündemimize oturdu.
“BATININ İPİYLE KUYUYA İNİLMEZ” bu sömürgeci ve işgalci zihniyet, özgürlük ve demokrasi vadiyle girdiği her yerde kan ve gözyaşından başka birşey bırakmamıştır. Bunu görmek , anlamak ve ona göre bir strateji oluşturmak zorundayız.

Related posts

Leave a Comment