Savaş Yiğit, trafik düzenlemeleri hakkında bilgilendirdi

Yiğit: “Trafik yoğunluğu belirgin olarak azalmıştır”

Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Savaş Yiğit, 20 Nisan 2022 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, trafik düzenlemeleriyle ilgili bilgi verdi.

“Saha çalışmaları 240 gün sürdü”

Cumhuriyet Meydanı ve Alparslan Türkeş Meydanı bağlantı yolları başta olmak üzere ilçe merkezinde meydana gelen yoğun araç trafiğinin bilimsel çalışmalar ışığında çözümlenmesi adına; Keşan Belediyesi tarafından 09.09.2021 tarihinde 2021/656937 ikn. Numaralı “Trafik yol ve toplu taşıma sistemi düzenleme projesi hazırlanması işi”nin açık ihale usulü ile ihale edildiğini belirten Yiğit, “İhale kapsamında; Pamukkale Üniversitesi’nde görevli öğretim üyeleri ve toplu ulaşım uzmanları; Prof. Dr. Halim Ceylan, Prof. Dr. Soner Haldenbilen ve teknik personelden oluşan ekipleri tarafından ilçemizde, 240 gün süreyle saha çalışmaları, drone ile hava çekimleri ve geniş donanımlı araçlar ile 3 boyutlu grafik tasarımlar yapılmıştır. Belediyemiz ulaşım trafik komisyonumuz üyeleri, ilçe emniyet müdürlüğümüz trafik memurları ve belediyemiz teknik personeli saha çalışmalarına katılım sağlamışlardır.” dedi.

“Kademeli olarak hayata geçirilecektir”

Kapsamlı çalışmalar neticesinde; Keşan Belediyesi Trafik Yol ve Toplu Taşıma Sistemi Düzenleme Projesi’nin hazırlandığını ifade eden Savaş Yiğit, sözlerini şöyle tamamladı: “Projenin uygulanması kapsamında ilk etap olarak; Park Sokak üzerinde trafik yönü tersine çevrilmiş, Anafartalar Caddesi üzerindeki trafik, Alparslan Türkeş Meydanı’ndan Cumhuriyet Caddesi kesişimine kadar tek yön olarak uygulanmaya başlanmıştır. Uygulama sonucunda günün her saatinde trafik yoğunluğu bulunan, Cumhuriyet Meydanı, İstiklal Caddesi, Kurtuluş Caddesi, İsmail Saraç Caddesi, İsmet İnönü Caddesi ve Alparslan Türkeş Meydanı’nda trafik yoğunluğu belirgin olarak azalmıştır. Hastane Caddesi ve Anafartalar Caddesi üzerindeki trafik yoğunluğunun, sürücülerimizin alternatif güzergahlar ile birlikte Paşayiğit Caddesi ve Muammer Aksoy Caddelerini aktif olarak kullanmaya başlamaları ile birlikte azalacağı değerlendirilmektedir. Proje kapsamında trafik yön ve kavşak tasarım çalışmaları önümüzdeki günlerde projeye uygun, kademeli olarak hayata geçirilecektir. Sürücülerin ve yayaların trafik düzenlemelerine destek olmaları ve katkı sağlamaları kapsamında; sürücülerin, hatalı araç park etme ve yol üzerinde yolcu indirip- bindirme yapmamaları, yayaların, yaya geçitlerini kullanmaları önem arz etmektedir. Akademik ve işinde uzman personel tarafından bilimsel saha çalışmaları sonucunda hazırlanarak, başta trafik komisyonumuz ve ilçe emniyet müdürlüğümüzün ilgili trafik birimlerinin onayı ile hayata geçirilen düzenlemelere karşı vatandaşlarımız tarafından anlayış gösterilerek destek verilmesini bekliyoruz.” 

Related posts

Leave a Comment