BU GELENEK 85 YILDIR SADECE BU MAHALLEDE YAŞATILIYOR

Ramazan Bayramında Ergene İlçesine bağlı Ahimehmet mahallesinde 85 yıldır devam eden Bayramlaşma geleneği görenleri memnun etti. İlk kez böyle bir bayramlaşama geleneğine şahit olanlar gördükleri manzara karşısında memnuniyetini gizleyemezken, çocukların neşesi ise görmeye değerdi. Vatandaşlar sadece Trakya bölgesinde Ahimehmet Mahallesinde sürdürülen bu geleneğin tüm bölgeye yayılması için destek istediler.

Tekirdağ Ergene ilçesine bağlı Ahimehmet Mahallesi’nde 85 yıllık bayramlaşma geleneğini bu bayramda da sürdürülerek, birlik beraberlik mesajları verildi. Pandemi de dolayı gerçekleştiremediğimiz. Yaklaşık 85 yıldır süregelen çocuklar ile bayramlaşma ve hediye dağıtıma geleneğimizi çok şükür bu bayram gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. Programımıza katılan belediye başkanımız ve siyasi parti başkanlarıma, meclis üyelerimize tüm katılımcılara mahallem ve Muhtarlığımız adına teşekkür ederim. Herkese Hayırlı Bayramlar. Ergene Ahimehmet Mahallesinde 85 yıldır süren gelenek bu bayramda sürdürüldü. Ergene Ahimehmet Mahallesinde 85 yıldan bu yana süren Ergene Ahimehmet camii bahçesinde gerçekleşen Bayramlaşma geleneğinde öğle namazı ardından çocuklara, çikolata, bisküvi, kek, kuruyemiş, şeker meyve suyu yanı sıra çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Ergene Ahimehmet Muhtarı Mehmet Ertaş yaptığı açıklamada, uzun yıllardan beri dededen toruna aktarılan geleneğin, çocuklara çifte bayram yaşattığını söyledi. Her yıl Ramazan Bayramı’nda uygulanan geleneğin, köy halkını da bir araya getirerek dostluk ve kaynaşmayı sağladığını anlatan Ahimehmet Mahalle Muhtarı Mehmet Ertaş, “Biz çocukken, aynen şimdi burada olduğu gibi bayramı heyecanla beklerdik geçmiş yıllarda kabristana giderdik. Kabirler ziyaret edilir, dualar edilir ve çocukları sevindirmek için onlara hediyeler verilirdi. Daha sonra havaların soğuk ve yağışlı geçmesinden dolayı büyüklerimiz bayramlaşma geleneğimizi camii bahçesine aldılar. Bayramın birinci günü öğle namazı ardından çocuklara, içinde çikolata, bisküvi, kek, kuruyemiş, şeker meyve suyu yanı sıra çeşitli hediyeler dağıtılıyor. Bayramlar birlik beraberlik ve çocukları sevindirmek için vardır. Pandemide dolayı gerçekleştiremediğimiz. Yaklaşık 85 yıldır süregelen çocuklar ile bayramlaşma ve hediye dağıtıma geleneğimizi çok şükür bu bayram gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. Programınıza katılan belediye başkanımız ve siyasi parti başkanlarıma meclis üyelerimize tüm katılımcılara mahallem ve Muhtarlığımız adına teşekkür ederim. Herkese Hayırlı Bayramlar. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ederim. dedi

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel” 11 ayın Sultanı Ramazan ayında 17 mahallemizde vatandaşımızla beraber oruçlarımızı açtık. Allah tutuğumuz oruçları verdiğimiz sadakaları kabul etsin. İşte gördüğünüz gibi bu birlik ve beraberlik bayramda da devam ediyor. Gördüğünüz gibi geleneğimizi göreneğimizi hep birlikte yaşatıyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızla birlikte bayramımızı kutluyoruz. Ben bütün halkımızın bayramını kutluyorum” dedi. Hediyelerini alan çocuklar çifte mutluluk yaşarken, çocukların aileleri de bu mutluluklarına ortak oldular.

Related posts

Leave a Comment