İtfaiye Teşkilatı’nın 308. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Mustafa Helvacıoğlu: “İtfaiyemiz her zaman yanı başınızda”

Gökhan Yılmaz: “Tüm canlıların; can dostları ve kahramanlarıyız”

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün organizasyonunda, İtfaiye Teşkilatı’nın 308. kuruluş yıl dönümü nedeniyle 25 Eylül-1 Ekim İtfaiye Haftası kapsamında 28 Eylül 2022 Çarşamba günü tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen ve saat 10.30 sıralarında başlayan tören, Keşan Belediyesi Personeli Seda Havale sunumunda gerçekleştirildi.

Törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hasan Boz, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Çam, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, belediye meclisi üyeleri, birim amirleri, muhtarlar ile itfaiye personeli katıldı.

Törende ilk olarak Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürü Gökhan Yılmaz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu ve ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

“Tüm canlıların; can dostları ve kahramanlarıyız”

Tören Yılmaz’ın konuşmasıyla devam etti.

İtfaiye personellerinin birer kahraman olduğunu ifade eden Yılmaz, “Kimi zaman trafik kazası sonucunda sıkıştığımız araçlarımızda, kimi zaman ev yangınları sonucunda mahsur kaldığımız evlerimizin içerisinde ve balkonlarında, kimi zaman orman yangınlarında ağaçların arasında veya orman köylerimizde, yangınlardan zarar görmemek için umutla ama çaresizce yardım bekleyen tüm canlıların; can dostları ve kahramanlarıyız. Bu nedenledir ki hayatın içinde maddi ve manevi sorumluluğu çok büyük olan görevlerden biri kuşkusuz ki itfaiyeciliktir. Muhtelif yangın ve kazalarda can ve mal kaybını korumaya yönelik görev yapan itfaiyeciler, diğer yandan da kendi canlarını hiç düşünmeden riske atmaktadır. Yaşam ve doğanın muazzam dönüşümü, kendine yöneltilen sınırlı müdahale sonucunda bir kez daha gözler önüne serilir ki ormanlar yeşerir, hava temizlenir, ırmaklar parıldar. Zaman içinde emekle, özenle zenginleşen doğa bizler için bulunmaz bir nimet oluverir.  Ne yazık ki, tüm bunlara rağmen, minicik bir izmaritin bile bu zenginliği ortadan kaldırmak için yeterli bir güç olduğu da aşikârdır. Bu nedenledir ki izmaritlerin gelişi güzel doğaya atılmaması, ormanda piknik yapılmaması, tarımsal faaliyetlerde kolayca yangına sebebiyet verebilecek durumlara karşı tedbirler alınması, elektrik tesisatlarının güvenli şekilde kullanılması gibi basit tedbir almak toplumu oluşturan tüm bireyler için toplumsal ve vicdanı bir görev olmaktan öte canlı hayatı için zorunluluktur. Keşan belediyesi itfaiye müdürlüğü olarak ilçemizde meydana gelmesi muhtemel olan tüm yangın, doğal afet ve kazalara karşı; personel yapımız, kullandığımız araç ve teçhizatlar çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma uygun olarak bulundurulmaktadır. 300 yılı aşkın bir süredir var olan itfaiye teşkilatında görevi başında şehit olan tüm kahraman itfaiye personelini rahmet ve minnetle anıyor, bu kutsal görevi icra ederek emekli olmuş itfaiye personeline şükranlarımı sunuyorum. Başta Keşan Belediyemizin itfaiye mensupları olmak üzere bu hayati sorumluluğu yüksek görevi üstlenen tüm itfaiye personeline görevlerinde başarı ve kolaylıklar diliyorum. İtfaiye haftası kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

“İtfaiyemiz yanı başınızda”

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu ise itfaiye teşkilatının 308. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir arada olduklarını belirterek, “İtfaiyecilerimiz halkımızın canı ve malı için üstün gayret gösteriyorlar. Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak sadece Keşan’a değil, bölgemize hizmet veriyoruz. Sabır, donanım, eğitim isteyen en zor mesleklerden biri itfaiyecilik. İtfaiye teşkilatımız sadece yangınlarda değil tüm doğal afetlerde hayati bir vazifeyi yerine getiriyor. Gözünü kırpmadan görevlerini en iyi şekilde yerine getiren itfaiyecilerimizin şartlarını en iyi duruma getirmeyi öncelikli görev edindik. 24 metre merdivenli itfaiyemiz çok yakın zamanda araç filomuza dahil olacak. O da yakın zamanda hizmete girecek. Yine İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun destekleriyle Keşan’ımıza doğal afet merkezi kazandırıyoruz. KEDAK, Turkuaz, AFAD ve Keşan Belediye İtfaiye Müdürlüğümüzün bir arada olacağı doğal afet merkezimiz olacak. Binamızı yapıyor ve teşkilatlarımızı oluşturuyoruz. Derneklerimizle de iş birliği yaparak önemli bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. 1-7 Mart Deprem Haftası’nda açılışını yapmak için çaba sarf ediyoruz. Bakanımıza desteklerinden ötürü teşekkür ederim. Mücavir alanlarımızda bu sene ilk defa İtfaiye Merkezi oluşturduk. Yaşanan olumsuzluklara anında müdahale etmeye çalıştık. 2023 yılında itfaiyemiz için gereken yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Doğal Afet Merkezimizin yapılması ve itfaiye aracımızın da gelmesiyle önemli bir adım atacağız. Temennimiz, kaza, yangın, su baskını gibi olumsuz olaylar olmasın. İtfaiyemiz sizin için her yerde. Evinize kuş da girse, anahtarınızı da unutsanız itfaiyemiz yardımınıza koşuyor. Olumsuzluk anında itfaiyemiz yanı başınızda. Gözü kara itfaiyemizin en iyi donanımla yanınızda olsun istiyoruz. Keşan halkımız bilmelidir ki itfaiye teşkilatımızla bölgenin en iyisiyiz. İtfaiyeci arkadaşlarıma hemşehrilerim adına gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Geçmişte görev yapan büyüklerimize de sağlıklı günler diliyoruz. Canla başla mücadele vermiş, bu kutsal meslek uğruna şehit düşmüş tüm itfaiyecilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Allah tüm itfaiyecilerimize kolaylıklar versin, kazasız belasız bu hizmetleri sürdürmeyi nasip etsin. Tüm itfaiyecilerimizin haftasını kutluyorum.”   

Konuşmaların ardından Helvacıoğlu ve törene katılanlar itfaiye personelinin İtfaiye Haftası’nı kutladı, görevlerinde başarılar diledi.

Törenin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

Related posts

Leave a Comment