Kırbıyık ve Aksal’dan, İzzetiye Mahallesi’ndeki seralara ziyaret

Mustafa Helvacıoğlu: “Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi hep birlikte hayata geçirdik”

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediyesi’nin Trakya Kalkınma Ajansı’nın hibe destekleriyle “Yıl Boyu Üretim ve İstihdam ile Okula Giden Mutlu Çocuklar” projesi kapsamında kurduğu 20 adet serayı ziyaret etti.

Saat 13.00 sıralarında seraların bulunduğu alana gelen Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Fatma Aksal’a; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılıç, İl Genel Meclisi Üyeleri İsmail Keleş ve Halil Bayazıt, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, belediye başkan yardımcıları ve kurum amirleri eşlik etti.

Seraları gezen Kırbıyık, Aksal, Helvacıoğlu ve beraberindekiler, Endüstri Meslek Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri ile temsili olarak marul ekimi gerçekleştirdi.

“Önemli bir üretim merkezi ve rol model olacak”

Trakya Kalkınma Ajansı ve Keşan Belediyesi’nin iş birliğinde hayata geçirdiği ve son derece önemli olan bir projeyi yerinde incelediklerini ifade eden Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Önemli bir yatırım ortaya çıkmış durumda. İlimiz tarım şehri. Tarımda ürün çeşitliliğinin sağlanması bizim için çok önemli. Bugün burada seracılıkla ilgili atılacak adımları görüyoruz. Seraların bir kısmında vatandaşlarımız üretime başlamış, bir kısmında bu yıl ilk defa öğrenci alan Tarım Bölümümüzün öğrencilerimiz faaliyetlerine devam ediyor. Belirli bölümlerinde belediyemiz çalışmalar yapacak. Burası önemli bir üretim merkezi ve rol model olacak. Diğer üreticilerimizin de seracılık ile nasıl üretim yapılacağını göreceği bir yer konumunda. Çok önemsiyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“İstanbul pazarına çok yakın bir yerdeyiz”

Daha sonra söz alan Aksal ise, projenin önemine dikkat çekerek, “İstanbul pazarına çok yakın bir yerdeyiz. Bu lojistik anlamda büyük bir avantaj sağlıyor. Projemizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi işbirliğinde, hep birlikte hayata geçirdik”

 Aksal’ın ardından söz alan Helvacıoğlu, önemli bir projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını dile getirerek, “Keşan Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Keşan Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Valiliğimiz, Oda ve Borsalarımız ile İzzetiye Mahallemizde 20 adet sera kurduk. Bir kısmını Tarım Bölümü öğrencilerimizin eğitimine ayırdık. 12 dezavantajlı ailemize üretim imkanı sağladık. 6 seramız da Park ve Bahçeler Birimimizin hizmetinde olacak. Seracılık konusunda rol model oluyoruz. Paydaşlarımızla öncü olacak bir projeye imza attık. Bu önemli projenin altında Keşan’ın birlik ve beraberliği yatıyor. Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi işbirliğinde, hep birlikte hayata geçirdik.” diye söyledi.

Related posts

Leave a Comment