ÇERKEZKÖY’DE KURULUŞ VE KURTULUŞ COŞKUSU

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99. ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü Çerkezköy ilçesinde büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde Kentpark’ta sahne alan sevilen sanatçı Hande Yener birbirinden güzel şarkılarını Çerkezköylüler için seslendirdi.

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99. yılı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları, 28 Ekim Cuma günü saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

KUTLAMALAR 29 EKİM SPOR KOMPLEKSİ’NDE YAPILDI

29 Ekim Cumartesi günü Çerkezköy Hükümet Konağı önünde saat 09.30 düzenlenen Tebrikat töreninin ardından kutlamalar saat 10.00’da Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız ve Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından 29 Ekim Spor Kompleksi’nde bulunan vatandaşlarımızın ve öğrencilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlaması ile devam etti.

KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİ İLE BELEDİYE BAŞKANIMIZ BİR KONUŞMA YAPTI

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşımızın okunması ve Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından, Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı nedeni ile bir konuşma yaptı.

HEPİMİZE KUTLU OLSUN

Konuşmasına “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, protokolün kıymetli üyeleri, sevgili hemşerilerim, bu gururlu bayram gününde hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diyerek başlayan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bugün coşkumuz ve heyecanımız yüksek. Bugün mutluyuz ve gururluyuz. Bugün Çerkezköy’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 100.Yılı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ‘Benim en büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yılı. Hepimize bir kez daha kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

ATALARIMIZI RAHMET VE MİNNET İLE ANIYORUM

100 yıl evvel düşman işgali altında bulunan bu toprakların atalarımızın verdiği mücadele ile düşman işgalinden kurtulduğunu belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Ve bu şanlı kurtuluştan tam 1 yıl sonra gelen Cumhuriyet ve ardından gelen her biri ile ayrı ayrı gurur duyduğumuz devrimler ile bir kez daha taçlanan Cumhuriyet. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Büyük Türkiye Cumhuriyeti hedefi, idealleri ve devrimleri ile 100 yıldır büyüyen gelişen bu topraklarda geçmişten bugüne bu idealler uğruna mücadele eden atalarımızı rahmet ve minnet ile anıyorum.

ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ SANAYİ KENTLERİNDEN BİRİ ÇERKEZKÖY

Küçük bir kasabadan, her geçen gün büyüyerek gelişerek Tekirdağ ve ülkemizin sanayi üssüne dönüşen, ticareti ile iş gücü hacmi ile bu topraklarda katma değer üreten, bugün sınırlarında 3 organize sanayi bölgesi ve yüzlerce sanayi kuruluşunu barındıran, ticaret hacmini büyüterek geliştiren aynı zamanda sınırlı da olsa verimli tarım toprakları ile tarıma katkı sağlayan, nüfusunun büyük çoğunluğunu bu topraklara katma değer üretmek için memleketimizin dört bir yanından gelerek buluştuğumuz ve birlikte büyüttüğümüz hemşerilerimizin emek ve alın teri sayesinde istihdam sağladığı ve bu sayede ülkemizin önemli sanayi kentlerinden birine dönüşen Çerkezköy’ümüz. Yani sloganımız haline gelen ‘Emeğin Kenti Çerkezköy’ümüz.’

ÇERKEZKÖY İÇİN HİZMET EDEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu büyüyen süreçlerde, geçmişten bugüne bu topraklara hizmet ederek bu gelişime ortak olan, emek veren, ebediyete intikal eden büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün kentimizde yakın zamanda göreve başlayan Kaymakamımız Sayın Nazmi Günlü başta olmak üzere daha güzel daha mutlu daha huzurlu bir Çerkezköy için hizmet eden herkese şahsım ve hemşerilerim adına bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EN BÜYÜK BAYRAM BUGÜN

Sözlerine “Bugün 29 Ekim. Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. Yılı. Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bayramı bugün” diye devam eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Etrafı sarılmış, toprakları zapt edilmiş ve türlü dayatmalarla esir edilmek istenen, himaye altında bırakılarak çizilen haritalarla tutsak edilmek istenen bir millet ancak bunun karşısında ‘Ulusumun bağımsızlığı yolunda canımı vermek benim için vicdan ve namus borcudur’ diyerek ve milletine inanarak yola çıkan bir büyük lider.

ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE MİNNET VE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Bir ömrü cephelerde savaşarak geçiren, Anadolu’da bir var oluşu büyük kurtuluş mücadelesini başlatan, ardından başlattığı kurtuluş savaşını kazanan, esarete son verdiği kanlı mücadelelerden sonra önüne çıkarılan Sevr dayatmalarını yırtıp atan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan’ı imzalayan, ve bundan tam 99 yıl önce 28 Ekim gecesi ‘Efendiler; Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ diyerek bu çetin, zorlu ve savaşlarla geçen büyük mücadeleyi zaferler ile tamamladıktan sonra hanedanlığı değil Cumhuriyet’i seçerek milletine armağan eden, bu toprakları bize vatan yapan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimize minnet ve şükran duygularımı bir kez değil, bin kez daha ifade ediyorum.

99 YILDA NE KARLAR, NE FIRTINALAR GÖRDÜ BU TOPRAKLAR

99 yılda ne karlar, ne fırtınalar gördü bu topraklar. 99 yılda ne canları ne yiğitleri şehit verdi bu topraklar. Kanla canla kurulan bu büyük Cumhuriyet yine kanla canla korudu bu büyük emanetini. Ayırmadan Ayrı ayrı her bir devrimi ile gurur duyduğumuz Cumhuriyet. Üzerine yapılan türlü hesapları savuran Cumhuriyet. Üzerine yapılacak her hesabı savuracak Cumhuriyet. Memleketin 7 coğrafyasında ay yıldız bayrağı dalgalanacak Cumhuriyet. BİZLER 99 yıllık emanetinin izindeyiz. Devrimlerinin her anda, her şartta sonsuza kadar bekçisiyiz.

SONSUZA KADAR YAŞASIN CUMHURİYET

Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğimize and içenleriz. Ve bizler hep birlikte yeniden haykıracağız. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet, sonsuza kadar yaşasın Cumhuriyet!”

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasının ardından Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99. Yılı nedeni ile bir konuşma yaptı.

YARIŞMALARDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapılmasının ardından şiirler okundu, Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Zeybek Halk Oyunları gösterisi sahnelendi, Sarbak Metal Cumhuriyet Anadolu Lisesi ile Pakize Narin Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu müzik dinletisi sunuldu. Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Karadeniz Halk Oyunları gösterisinin sahnelenmesinin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli dallardaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve ardından yapılan Geçit Töreni ile 29 Ekim Spor Kompleksi’ndeki kutlamalar sona erdi.

KURTULUŞ KOŞUSU DÜZENLENDİ

29 Ekim Spor Kompleksi’ndeki kutlamaların sona ermesinin ardından Çerkezköy’ün kurtuluşunun 100. yılı nedeni ile saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Kurtuluş Koşusu’nun startı verildi. Kurtuluş Koşusu’na katılan sporcular Cumhuriyet Meydanı’ndan Narin Kavşağı’na, oradan da tekrar Cumhuriyet Meydanı’na koştular. Koşuya katılan tüm sporculara t-shirt ve anı madalyası verildi. Ayrıca dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları ile birlikte (Kadın ve Erkeklerde birincilere yarım, ikincilere çeyrek, üçüncülere ise gram altın) hediyeler verildi. 

HANDE YENER RÜZGARI ESTİ

Çerkezköy Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında saat 19.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Fener Alayı düzenlendi. Binlerce Çerkezköylü ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle marşlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndan Kent Park’a yürüdü. Daha sonra sevilen sanatçı Hande Yener saat 20.30’da sahneye çıkarak birbirinden güzel şarkılarını Çerkezköy halkı için seslendirdi. Konser sırasında sahneye çıkarak ünlü sanatçıya çiçek takdim eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bu soğuk Çerkezköy akşamını muhteşem enerjinizle ve birbirinden güzel şarkılarınızla ısıttınız. Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99’uncu ve Çerkezköy’ümüzü düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde bizlerle birlikte olduğunuz için tüm hemşerilerim adına size teşekkür ediyorum” dedi.

Related posts

Leave a Comment