Ergene Belediyesi Yeni Halk Ekmek Fabrikası Açıldı

Ergene Belediyesi’nin vatandaşlara hizmet sunmak üzere yeni teknoloji makinelerle donattığı yeni halk ekmek fabrikasının açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Ergene Belediyesince Velimeşe Mahallesi’nde yaptırılan sanayi dükkanlarında yer alan Ergene Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediyesi ve Çorlu Belediye başkan yardımcıları, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

Ergene Belediyesinden Yeni Bir Kalıcı Eser Daha

Saatlik 2 bin 70 adet ekmek üretim kapasitesine sahip olan Ergene Belediyesi Halk Ekmek Fabrikasının açılışında konuşan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Bugün tarihi bir projeyi hep beraber açmanın onurunu, mutluluğunu sizlerle beraber paylaşıyoruz. Bugüne kadar Büyükşehir belediyemizle Ergenemizde tarihi projelere imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Biliyorsunuz göreve geldiğimiz günden beri durmadan, yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar Büyükşehir belediye başkanımız Sağlık Mahallesi ve Yeşiltepe’de ile diğer mahallelerimizde yaklaşık olarak 100 kilometre içme suyu 120 kilometre kanal yaptı. Bizler de akabinde Ergene ilçemizde toplamda 200 kilometre kilit parke taş ve asfalta imza attık. Şunun net altını çizmek istiyorum. Yeni dönemde kimse Ergene’de yol sorunu konuşmayacak. Çünkü bu dönem 2023 yılında Allah’ın izniyle bütün yolları, alt yapıyı yapmış olacağız” dedi.

Ergenemizde Tarihi Projelere İmza Attık

Her zaman sizlerden aldığım güçle, imanla, durmadan çalışmaya devam ediyoruz diyen Başkan Yüksel, “Biliyorsunuz bu sene de tarihi projelere imza attık. 6 ayda 6 büyük projeyi hizmete açtık. 10 Ocak benim doğum günümdü tarihi Atatürk evimizi 10 Ocak’ta açtık. Yine büyükşehir belediyemizle ortak olarak planladığımız sosyal projemiz olan Marmaracık Göletini vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Seyit Onbbaşı Parkını Mart ayında açtık. 23 Nisan’da Esenler Mahallemizde güzel bir düğün salonunun açılışını hep birlikte gerçekleştirdik. 19 Mayıs’ta biliyorsunuz bölgemizde spor kulüplerimizin, sporcularımızın, gençlerimizin hizmetine açtığımız güzel bir sosyal projeyi Vakıflar Mahallemizde hizmete sunduk. Bugün de tarihi bir projeyi sizlerle beraber açıyoruz. Ergene Belediyesi bugüne kadar sadece yol, su kanaldan ibaret değil. Sosyal projelerde de Tekirdağ bölgesinde öne çıkmış, çıkmaya da devam etmektedir. Önerler yolumuzda Lavanta bahçemizi, çilek tarlamızı açtık. Binlerce vatandaşımız dalından çilek topladı, çileği dalından yedi. Bunlar tarihi projeler, sosyal projeler, güzel projeler. Yine pandemi döneminden beri her gün 150 – 200 haneye sıcak yemek ulaştırıyoruz. Allah’ın izniyle büyükşehir belediye başkanımızla Sağlık Mahallemizde aşevi, taziye evi ve yaşlı bakım merkezimizin temelini atarak daha çok aileye sıcak yemek yardımında bulunacağız. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Yeşiltepe Mahallemizde tarihi bir projeyi kapalı spor salonunu hep beraber açacağız inşallah. Projesi çiziliyor, çok yakında projesi biter ihalesi yapılır. Temelini de hep beraber atarak beraberce hizmete açarız” diye konuştu.

Her Mahallede İddialı Projelerimiz Var

Her mahallede iddialı projeleri olduğunun altını çizen Başkan Yüksel, “Biz bunlarla da yetinmiyoruz, yetinmeyeceğiz her mahallemizde iddialı projelerimize 2023 yılında da devam edeceğiz. Şu anda projeler tamamlanıyor çok yakında ihalelere çıkılacak. Her mahallede iddialı projelerimiz olacak. Velimeşe Mahallesine inşallah güzel bir düğün salonuna, yazlık, kışlık düğün salonuna imza atacağız. Şu anda yer sorununu çözmeye çalışıyoruz. Çözdüğümüz an itibariyle arkamızda gençlerimizin hizmet alacağı yeni bir düğün salonunu yapıp açacağız” şeklinde konuştu.

Ergene Belediyesi Olarak Her Zaman Halkımızın Yanında Olduk

Açılışta konuşan ve EBSAN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Durmaz ise, “Ülkemiz ekonomisinde yaşanan ağır tablonun vatandaşlarımıza olan yansıması ve maliyeti her geçen gün artmaktadır. Belediyemiz de bu ağır koşullar nedeniyle ekonomik açıdan ciddi sorunlar yaşamakta, sıkıntılar çekmektedir. Tüm bu sorun ve sıkıntılara rağmen Ergene Belediyemiz ve belediyemizin şirketi EBSAN A.Ş. vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları asgari düzeye indirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadır. Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik koşullarının yaşanmasına, maliyetlerin her gün katlanarak artmasına rağmen ekmek gibi, en temel ihtiyaç maddemizin, en ekonomik, lezzetli ve sağlıklı olarak halkımıza ulaştırılması için halkımızın her zaman yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Bugün açılışını yapacağımız bu fırın Ergene Belediyesi olarak halkımızın yanında olduğumuzun en güzel örneklerinden biridir” dedi.

Bu şirketin kuruluş tarihi eskilere dayanır. Halk ekmek fırınımız 1993 yılından beri halkımıza hizmet vermektedir diyen Durmaz, “Ancak ilçe olduktan sonra artan ekmek talebini teknolojisi eskiyen fırınımızda maalesef karşılayamaz olduk. İşte bu sebeple her zaman desteğini arkamızda hissettiğimiz belediye başkanımız Rasim Yüksel’in olurları ile Ergene halkımıza hizmet vermek üzere bu tesisi kurduk” diye konuştu.

Saatte 2070 Adet Ekmek Üretiliyor

Doğan Durmaz ayrıca, “Tesisimizde döner arabalı fırın ve otomatik borulu olmak üzere iki farklı sistemde ekmek pişiren fırın teknolojisi kullanılmaktadır. Fırınımızın üretim kapasitesi otomatik borulu fırında saatte bin 440 adet döner arabalı fırında da 630 adet olmak üzere saatte 2 bin 70 adet ekmek üretim kapasitesine sahibiz. Fırınımızda ayrıca bireysel somun ve ambalajlı küçük ekmek piyasada daha yaygın kullanılan adıyla roll ekmek üretme ve ambalajlama sistemi mevcuttur. Somun ekmeğin yanında özellikle pandemi sürecinde öne çıkan ambalajlı ekmeğin yani roll ekmeğin üretimini de yaparak özellikle fabrikaların, tabldot firmalarının ve lokantaların da bu konudaki taleplerini fırın olarak karşılamış olacağız. Hali hazırda 6 mahallemizde 7 ekmek satış büfemizle günlük olarak 9 bin 500 ekmek satışı gerçekleştirmekteyiz. Gelen talebe göre önümüzdeki günlerde ekmek satış şubelerimizin sayısını da çoğaltmayı planlamaktayız” şeklinde konuştu.

Vatandaşımız 3 TL’ye Ekmek Satın Alacak

EBSAN Yönetim Kurulu Başkanı Durmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gördüğünüz bu tesiste en leziz, en sağlıklı ve en ekonomik ekmeği üretmek için çalışıyoruz. Halkımızın sağlığını düşünerek ekmek üretiminde piyasanın en kaliteli ununu ve diğer yan ürünlerini kullanıyoruz. Piyasada ekmeğin satış fiyatı 4,5 TL olmasına rağmen Ergene Belediyesi halk ekmek olarak ürettiğimiz 200 gram ekmeği satış büfelerimizde 3 liradan halkımıza satışını yapmaktayız. Halk ekmek fırınımızın Ergenemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ayrıca her zaman halkının yanında olan, sosyal belediyecilik projelerini bir bir hayata geçiren ve Ergenemize bu tesisi kazandırmamıza vesile olan kıymetli Ergene Belediye Başkanımız Rasim Yüksel’e huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Fırının bu hale gelmesinde çok emekleri olan mesai arkadaşlarıma belediye çalışma arkadaşlarıma, belediye meclis üyelerimize, belediye başkan yardımcılarımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte gurur duyacağımız güzel bir iş çıkardık.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilerek Ergene Halk Ekmek Fabrikasının resmi açılışı gerçekleştirildi. Doğan Durmaz, açılış sonrası tesisi inceleyen protokol üyelerine makineler, üretim kapasitesi ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Açılışta misafirlere taze poylu ekmek ikramında da bulunuldu.

Related posts

Leave a Comment