Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu Temel atma törenine katıldı.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU:-BALIKESİR KUZEYBATI ÇEVRE YOLU İLE TURİZM BÖLGESİNE ALTERNATİF BÖLÜNMÜŞ YOL BAĞLANTISI OLUŞTURUYORUZ
-KUZEYBATI ÇEVRE YOLU İLE SEYAHAT SÜRESİ SADECE 5 DAKİKAYA DÜŞECEK Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 10 kilometre uzunluğundaki Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu ile İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Kaz Dağları’na erişim sağlayan Balıkesir şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı oluşturduklarına dikkati çekti. Seyahat süresinin 16 dakikadan 5 dakikaya düşeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, yılda toplam 104 milyon TL tasarruf sağlanacağını bildirdi. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kuzeybatı Çevre Yolu temel atma törenine katıldı. Ulaştırma ve altyapı yatırımlarına dur durak bilmeden devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, “Bu yatırımlarımızla, Türkiye’mizi dünya ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. Söz konusu çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın da en önemli kilometre taşlarından olacak. Bu uğurda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mız çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz, yeni yatırımlarımızı da bir an önce milletimize sunmak için aralıksız çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 11 Ekim’de bölge için de çok kıymetli olan Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos Tünelleri’ni hizmete açtıklarını dile getiren Karaismailoğlu, tüneller ile Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda bölünmüş yol bütünlüğünün sağlandığını, Kuzey Marmara ile Güney Marmara ve Ege Bölgesi arasındaki ulaşımın kolaylaştığını vurguladı. Geçen hafta da Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 dakika kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtıklarını kaydeden Karaismailoğlu, ardından Diyarbakır’da seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’nu milletin hizmetine sunduklarını aktardı. Yüzde 100 yerli ve milli, kendi sınıfında dünyada ilk, bir mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün son kaynağını yaptıklarını anımsatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 9 kilometrelik Bitlis Çevre yolunu da hizmete açtıklarını söyledi. HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ DEV ESERLER, ‘TÜRKİYE YÜZYILI’NIN ALTYAPISIDIR
“Geçen hafta hem milletimiz hem de Türkiye’miz için çok anlamlı ve önemli adımların atıldığı, tarihe tanıklık ettiğimiz günler yaşadı” diyen Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bizim Cumhuriyet’ten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı için hürriyeti için egemenliği için ’durmadan yola devam etmektir.’ Bu vatan için canını, kanını feda etmiş başta Atatürk olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Boş sözler geçicidir; kalıcı olan, Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne mutlu bize ki; Cumhuriyet’imizin 99. yılını milletimize ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutladık! Milletimizle bunları paylaşma gururu bizlere nasip oldu. Önce Cumhurbaşkanımız, ülkemizin yüz yıllık hedeflerini işaret eden ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu ilan etti. Devlet aklı ile planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler, ‘Türkiye Yüzyılı’nın’ altyapısıdır. Bundan sonra da çalışmalarımızla gücümüze güç katacak, Kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını; Türkiye yüzyılını gençlerimize armağan edeceğiz. 29 Ekim günü Cumhuriyet coşkumuza ‘yerli ve milli’ elektrikli aracımıza TOGG da katıldı. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, her zaman engellenmeye çalışılan yerli aracımızın seri üretimine başladık. Böylece Türkiye, yeni nesil ulaşım yaklaşımında dünyada takip eden değil, takip edilen bir ülke pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’nı; üretimin, verimliliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de TOGG olmuştur.”
ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINA 1.6 TRİLYON LİRANIN ÜZERİNDE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK
Karayollarının aktarmasız, güvenli, esnek, hızlı ve kolay ulaşımın vazgeçilmezi olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, “Yük taşımacılığında, üretim ve tüketim noktaları arasında aktarmasız ulaşım olanağı sağlamaktadır. Hem uluslararası hem de yurt içi taşımacılık faaliyetlerinde kilit bir rol alan ve adeta lojistik sistemin kılcal damarı olarak hayati bir fonksiyon üstlenmektedirler. Uluslararası pazarlarda rekabet avantajının elde edilmesinde büyük rol oynayarak, ekonomiye doğrudan katkı sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçen son 20 yıl içerisinde karayollarına çok büyük yatırımlar yaptık. Son 20 yıl içerisinde ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar Lira’nın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız içinde; yüzde 60 oran ve 996 milyar liralık miktar ile karayolları en büyük payı aldı. 100 yılda yapılacak faaliyetleri 20 yıla sığdırdık. Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir-İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara-Niğde Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu gibi mega karayolu projelerini hayata geçirdik. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 2003 öncesi 311 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğumuzu 732 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye ulaştırdık. Kara yollarımızdaki ulaşım hızı güvenli, konforlu hale getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu ve emniyetli yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik” şeklinde konuştu.Kaliteli ve güvenli yollar sayesinde 20 yıl öncesine göre trafik kazalarında yüzde 82 oranında azalma olduğunun altını çizen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, her yıl 9 bin 500 vatandaşın canını güvenli yollar sayesinde kurtardıklarını söyledi. 
BALIKESİRLİLERİN ULAŞIM TALEPLERİNİ YERDE BIRAKMADIK
“Şanlı tarihimizin her safhasında da Balıkesir’i ve Balıkesir insanını görüyoruz. Vatanın birliği bütünlüğü için en çok şehit veren illerimizden birisi” diyen Karaismailoğlu, tüm bunların yanında Balıkesir’in ezber bozan, hayvancılık ve gıda sektörünü sanayiyle bir arada buluşturabilen örnek bir şehir olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Marmara ve Ege denizine açılan yeşil penceresi Balıkesir’in Türkiye’nin sanayisi açısından en gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan konumu ile Güney Marmara’nın önemli merkezleri arasında yer aldığını belirtti. Karaismailoğlu, “Konumu itibariyle ticaretin gelişmiş olduğu illere ve büyük limanlara çok yakın. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve devlet yolu güzergahında yer almakta, yaygın ulaşım ağı ile tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini yeni yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi önemli turizm merkezlerine de ev sahipliği yapmakta ve yaz aylarında yoğun bir turizm trafiği yaşamaktadır. Biz de ulaşım ve iletişim altyapısının daha da gelişmesi için Balıkesir’e layık çok önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Nasıl ki Kurtdereli Mehmet Pehlivan Türk Milletinin sırtını yere getirmedi, biz de Balıkesirlilerin ulaşım taleplerini yerde bırakmadık” diye konuştu.
BALIKESİR’E 24.1 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE YATIRIM
Son 20 yılda, Balıkesir’in ulaşım ve iletişim altyapısına 24 milyar 190 milyon liranın üstünde harcama gerçekleştirdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, yapılan yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:“Karayollarında ise; Balıkesir’imizin 2003’te sadece 70 kilometre bölünmüş yolu vardı, 690 kilometreye yükselttik. Yollarının sadece 31 kilometresi BSK kaplamalıydı, 665kilometreye çıkardık. 223 kilometre tek yol iyileştirmesi yaptık. 7 bin 860 metre uzunluğunda 115 köprü inşa ettik. Ülkemizin en önemli YİD projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesi ile Balıkesir’i de otoyol konforu ile tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya bölünmüş yollar ile bağladık. Bugün itibari ile 4 milyar 738 milyon TL proje bedeli ile 16 ayrı karayolu projesine de devam ediyoruz.”
SANAYİ TESİSLERİNE VE LİMANLARA KONFORLU ERİŞİM İMKANI SAĞLAYACAĞIZ
Temeli atılan Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu’nun şehrin gelişimi ve ulaşım talepleri doğrultusunda projelendirildiğinin önemine değinen Karaismailoğlu, İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Kaz Dağları’na erişim sağlayan Balıkesir şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı oluşturduklarının altını çizdi. Karaismailoğlu, şehir içerisinde kalan mevcut yol yerine kentin kuzeyinden geçecek bu yol ile bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde arttıracaklarına işaret ederek, “Hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlayacağız. 10 kilometre uzunluğunda, 3 şeritli bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa edeceğimiz yol kapsamında 6 kavşak bulunacak. Yolun hizmete sunulmasıyla daha önce 13 kilometre kat ederek geçilen güzergahta 3 kilometre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecek. Böylece; zamandan 84 milyon, akaryakıttan ise 20 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 104 milyon TL tasarruf edeceğiz. Karbon emisyonunu da 4 bin 100 ton azaltarak çevre korumasına katkıda bulunacağız, hava kirliliğinin de önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.
GIPTA İLE BAKILAN PROJELER YAPMAYI SÜRDÜRECEĞİZ
Hayata geçirilen her proje ile Balıkesir’in kıtalara okyanuslara ulaşacağını belirten Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, her yatırımın Balıkesir’in üretim ve ticaret faaliyetlerini güçlendirmeye devam edeceğini söyledi. Karaismailoğlu, “Balıkesir için, Türkiye için, aziz milletimiz için durmadan, yorulmadan, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emin adımlarla yatırımlarımızı bir bir hayata geçireceğiz. Milletimizden aldığımız güçle ülkemizin lider olması için çalışacak, gıpta ile bakılan projeler yapmayı sürdüreceğiz” dedi

Related posts

Leave a Comment