Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Bandırma Farklı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU:-BANDIRMA GİRİŞİ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI VE BAĞLANTI YOLLARI İLE ULAŞIM GÜVENLİĞİ SAĞLANDI
-PROJE İLE YILDA 150 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bandırma Girişi Köprülü Kavşağı ve bağlantı yolları ile hemzemin kavşaktaki trafik yoğunluğunun önemli oranda rahatladığını vurguladı ve ulaşım güvenliği ile kaza riskinin de azaldığını söyledi. Ulaşım süresinin 10 dakikadan 2 dakikanın altına ineceğini kaydeden Karaismailoğlu, proje ile yılda toplam 150 milyon lira tasarruf sağlayacağına dikkati çekti. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bandırma Girişi Köprülü Kavşağı ve bağlantı yollarının açılışına katıldı. Açılışta konuşan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaptırımlarına dur durak bilmeden devam ettiklerini dile getirdi. “Bu yatırımlarımızla, Türkiye’mizi dünya ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz” diyen Karaismailoğlu, söz konusu çalışmaların, “Türkiye Yüzyılı’nın” da en önemli kilometre taşlarından olacağını vurguladı.
Ekim ayı içerisinde yapılan açılışlara değinen Karaismailoğlu, “Ülkemizin doğusu-batısı demeden, köyü-kasabası, büyükşehri fark etmeden yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Yeni yatırımlarımızı da bir an önce milletimize sunmak için aralıksız çalışıyoruz. 11 Ekim’de; bölgemiz için çok kıymetli olan Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos Tünellerini hizmete açtık. Tünellerimiz ile Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda bölünmüş yol bütünlüğü sağlandı. Kuzey Marmara ile Güney Marmara ve Ege Bölgesi arasındaki ulaşım kolaylaştı. Geçen hafta 104 kilometrelik uzunluğunda, içerisinde 14 köprü ve 8 tünel bulunan, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 dakika kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtık. Ardından Diyarbakır’ı bölgenin en önemli ulaşım akslarına bağlayan, seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya düşüren Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzde 100 yerli ve milli, kendi sınıfında dünyada ilk, bir mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün son kaynağını yaptık. Peşinden de 9 kilometrelik Bitlis Çevre yolunu hizmete açtık” ifadelerini kullandı.
DEVRİM OTOMOBİLİNDEN, DEVRİN OTOMOBİLİNE
Şimdi de Bandırma ve Balıkesir’deki yatırımlar için bir araya geldiklerini kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’nin geleceği Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’ndeki öğrencilerle bir araya geldiklerini söyledi. Onların heyecanını, enerjisini alarak bu programa geldiklerini aktaran Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:“Hem milletimiz hem de Türkiye’miz için çok anlamlı ve önemli adımların atıldığı, tarihe tanıklık ettiğimiz günler yaşıyoruz. Her şeyden önce Cumhuriyet’imizin 99. yılı kutlu olsun. Kardeşliğimiz, birliğimiz daim olsun. Milletin egemenliğine, bağımsızlığına zeval gelmesin. Nice 99 yıllarımız olsun. Tarihimizin bu en özel günü; önemine, anlamına yakışır etkinliklerle kutlandı. Milletimizle bunları paylaşma gururu bizlere nasip oldu. Önce Cumhurbaşkanımız, ülkemizin yüz yıllık hedeflerini işaret eden ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu ilan etti. Devlet aklı ile planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler, ‘Türkiye Yüzyılı’nın’ altyapısıdır. Bundan sonra da çalışmalarımızla gücümüze güç katacak, kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını; Türkiye yüzyılını gençlerimize armağan edeceğiz. 29 Ekim günü Cumhuriyet coşkumuza ‘yerli ve milli’ elektrikli aracımıza TOGG da katıldı. TCDD’nin değerli mühendislerinin emeğiyle 60 yıl önce başlayan ve algı oyunlarıyla rafa kaldırılan Devrim; bugün TOGG ile gerçekleşti. Devrim otomobilinden, devrin otomobiline geldik. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, her zaman engellenmeye çalışılan yerli aracımızın seri üretimine başladık. İşte Türkiye Yüzyılı’nı; üretimin, verimliliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de TOGG olmuştur.”
100 YILDA YAPILACAK İŞLERİ 20 YILA SIĞDIRDIK
Türkiye’nin imarı ve kalkınması için 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını ifade eden Karaismailoğlu, AK Parti öncesi iktidarların döneminde ihmal edilen, eksik bırakılan, yapılmayan ne varsa, sadece ulaştırma ve haberleşme alanında değil, adaletten sağlığa, ekonomiye, her türlü ihtiyacı karşıladıklarını, eksikleri giderdiklerini söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Elbette yüce milletimizin teveccühü, bize olan desteği ve güveni, istikrarlı bir iktidarı mümkün kıldı. O istikrar da Türkiye’nin yarınları için unutulmayacak adımları hep birlikte atmamıza, tarihi birlikte yazmamıza imkan verdi” dedi.
BALIKESİR’İN ULAŞIM VE İLETİŞİM YATIRIMLARI İÇİN 24.1 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTIK
Ülke genelindeki bu altyapı ve imar yatırımlarından Balıkesir’in de kuşkusuz hak ettiği payı aldığını dile getiren Karaismailoğlu, Balıkesir’in ulaşım ve iletişim yatırımları için 24 milyar 190 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını bildirdi. Balıkesir’e yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde; Balıkesir’in bölünmüş yol uzunluğunu 70 kilometreden alıp, yaklaşık 10 kat artırdık; 690 kilometreye ulaştırdık. Balıkesir’i bölünmüş yollarla; Bursa, İzmir ve Manisa’ya bağladık. İl genelindeki karayollarımızın yüzde 52’si bölünmüş yol kalitesindedir. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerindedir. Balıkesir’de 31 kilometrelik bitümlü sıcak kaplamalı asfalt uzunluğunu 633 kilometreye çıkardık. Balıkesir’imizde; toplam uzunluğu 7 bin 860 metreye ulaşan tam 115 köprüyü yapıp hizmete açtık. Balıkesir’in karayolları için ayrılan harcama miktarını 956 milyondan alıp, 10 milyar 838 milyon liraya ulaştırdık. Balıkesir genelinde yapımları devam eden 16 karayolu projemizin toplam bedeli 4 milyar 738 milyon lirayı bulmaktadır. Cumhuriyet’imizin en önemli projelerinden biri; ülkemizi demir ağlarla örme misyonuydu. Ne yazık ki yarıda kalmış… Uzun yıllar taş üstüne taş konmamıştı. Bu misyona, bu vizyona sahip çıkan AK Parti hükümetleri olmuştur” şeklinde konuştu. HIZLI TREN HATTINDA YILDA 30 MİLYON VATANDAŞ, 60 MİLYON TON YÜK TAŞINACAK
Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı’nda da çalışmaların sürdüğünü belirten Karaismailoğlu, 22 Kasım 2021’de son ihalenin yer tesliminin yapıldığını söyledi. Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demiryolu üstyapısı ile Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem altyapı hem üstyapısını içeren projenin kapsamının genişletildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “2020 yılındaki ikinci ihale ile 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasındaki altyapı ve üstyapısı inşasını ve 7 YHT Garı’nın yapımını dahil ettik. Böylece başlangıçta 106 kilometre olan proje uzunluğu 201 kilometreye çıkardık. 201 kilometre uzunluğunda olan hattın, Ankara-İstanbul Hızlı tren hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir üzerinden Bandırma istikametine, Karacabey’den güney yönüne ayrıldıktan sonra yaklaşık 87 kilometre yol kat ederek, 288 kilometre uzunluğa ulaşmasını planlıyoruz. Projemiz bittiğinde; yılda yaklaşık 30 milyon vatandaş ve 60 milyon ton da yük taşıyacağız” diye konuştu.

 ALTYAPI ÇALIŞMALARIMIZ SAYESİNDE SANAYİ YATIRIMLARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Bandırma ilçemiz, Doğu-Batı aksından Bursa-Bandırma-Çanakkale yolu üzerindeki ilçemiz, tarihi değeri kadar sanayi ve deniz ticaretinde önemli bir merkezdir. İstanbul’dan sonra Marmara Denizi’nin ikinci büyük limanına sahip olan ilçemizde, altyapı çalışmalarımız sayesinde sanayi yatırımları her geçen gün artıyor. Marmara’nın göz bebeği Bandırma’nın yoğunluğu ve önemi de artıyor. Biz de bu yükü hafifletecek, şehrimize yakışır Bandırma Girişi Köprülü Kavşağı ve Bağlantı Yollarını bugün hizmete açmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Şehir trafiğinin düzenlenmesi çalışmaları kapsamında; hemzemin kavşak olarak hizmet veren Bandırma Giriş Kavşağını köprülü kavşak haline getirdik. Çalışmamızda; 3 kilometre uzunluğunda köprülü kavşağı, 2×2 şeritli ve bitümlü sıcak kaplamalı olarak tamamladık. Proje kapsamında ayrıca; 6 kilometre uzunluğunda bağlantı yolu ile birlikte, 395 metre uzunluğunda 2 Bandırma Giriş Kavşağı Köprüsü, 35 metre uzunluğunda 2 devlet demir yılları üst geçit köprüsü, 30 metre uzunluğunda 2 alt geçit köprüsü ve 1 de yaya altgeçidi yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu. ULAŞIM SÜRESİ 2 DAKİKANIN ALTINA İNDİ
Farklı seviyeli kavşak ve bağlantı yollarıyla, hemzemin kavşaktaki trafik yoğunluğunun önemli oranda rahatladığını vurgulayan Karaismailoğlu, ulaşım güvenliği ile kaza riskinin azaldığını kaydetti. Böylece Bandırma’nın transit ve şehir içi araç trafik konforunu sağladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Ulaşım süresi 10 dakikadan 2 dakikanın altına inecektir. Projemizin hayata geçmesiyle, bir yılda; zamandan 137 milyon lira, akaryakıttan 13 milyon lira olmak üzere; toplam 150 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Ayrıca 2 bin 550 ton karbon salımından azalacak; çevremizi korumaya devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Related posts

Leave a Comment