AKGÜN ÇİFTLİĞİ ÇEŞMESİ HİKAYESİ

Su, hayat kaynağı ve varlığın 4 temel unsurundan birisidir. Kültürleri dahi şekillendiren su , geçmişten günümüze halkların kutsalı olmuş ve saygı duyulmuştur. Özellikle toplumumuzda kendisine su getirene söylenen ‘su gibi aziz ol’ duası, kişiye de suya gösterildiği gibi saygı göstermenin bir ifadesi olmuştur. Halk arasında her çeşmenin bir hikayesi, her çeşme suyunun kendine has bir tadı vardır.

Akgün Çiftliği’ne bitişik yapılan ve musluğu olmamasıyla gözümüze çarpan çeşmeyi çiftlik sahibi Yavuz Akgün’e  sorduk.

Akgün Çiftliği Çeşmesi,  Peygamberimiz Hz.Muhammed’in “Sadaka’nın en faziletlisi su teminidir” hadisini rehber alarak, 2020 yılında çiftliğin sahibi Yavuz Akgün’ün kişisel tasarrufuyla, yaz aylarında tarlalarına gelen çiftçilerin ellerini, yüzlerini yıkamaları ve su ihtiyaçlarını karşılamaları için yaptırılmış.  Çeşme’nin suyu 200 mt toprak altından, elektrikli pompa yardımıyla iç hattan su borularıyla taşınıyormuş.  Elektrik faturalarının olağandan 3 kat fazla gelmesi Yavuz Akgün’ün dikkatini çekmiş. Çeşme’nin tarlaların bölünerek satılmasından sonra bahçe’ye dönüştürülen yerlerin sulanması için kullanıldığını tespit etmiş. Amacı dışında kullanımın önüne geçemeyen Yavuz Akgün;  çeşmeyi yıkmayı düşünse de son çareyi çeşmenin musluğunu kaldırmakta bulmuş.

Akgün Çiftliği Çeşmesi’ni koşullar değiştiğinde tekrar bölgedeki çiftçilerin hizmetine açacağının sözünü veren Yavuz Akgün, konuyla ilgili mahalle sakinlerinin ve yetkililerin desteğini beklediğini ifade ediyor.

Related posts

Leave a Comment