Koroner BT Anjiyografi (Sanal Anjiyo )

Halk arasında “sanal anjiyografi” olarak da geçen Koroner BT anjiyografi ile hastaların damarları incelenir. Damarlardaki kalsiyum ve kireçlenme düzeylerinin incelendiği bu işlemin, bazı protokolleri vardır. Koroner BT anjiyografi çekim protokolleri, hastaların çekim sırasındaki nabzından mevcut hastalıklarına kadar olan bazı konuları içerir.

Koroner BT Anjiyografi Çekimi Nasıldır?

Hastalar, “Koroner BT anjiyografi nedir?” sorusundan sonra bu işlemin nasıl yapıldığını merak edebilir. İlk olarak hastanın çekim için onam formu doldurulması istenir. Yakın zamanda yaptırılmış kreatinin ölçümü bulunmuyorsa aynı gün hastadan kan alınarak işleme başlanır. 

Koroner BT anjiyografi nasıl çekilir?” sorusu, en çok araştırılan konulardan birisidir. Öncelikle hastaya damar yolu açılır ve nefes alma komutları verilir. Hastanın nefesini alabilmesi önemlidir çünkü hızlı nefes alınırsa görüntü sabitlemesi yapılamaz. İşleme başlanmadan önce hastanın ilaç, yiyecek ve içecek ve eşya kontrolü yapılır. İşlemden 12 saat önce ilaç alınmaması gerekir. İşlemden dört saat öncesinde ise yeme ve içme sınırlandırılır. X ışınları ile görüntüleme sağlanan işlemde takı ve metal eşyaların çıkarılması gerekir.  Hastanın koluna yerleştirilen IV kanül ile kontrast boya maddesi enjekte edilir. Böylelikle kan damarları net bir şekilde görüntülenir. Üç boyutlu görüntüleme ile damar görüntüleri çekilmeye başlanır.

Koroner BT anjiyo ne kadar sürer?” sorusu da bir başka merak edilen noktalar arasında yer alır. Bu işlem, ortalama olarak 15- 20 dakikada sonuçlanır. Çekim işlemi sona erdiğinde birkaç saat gözetim altında tutulduktan sonra hasta, günlük hayatına geri dönebilir. Damarların daha net görüntülenmesini sağlamak amacıyla verilen boyayı vücuttan atabilmek için bol su içilmesi tavsiye edilir.

Koroner BT Anjiyografi Çekimine Neden İhtiyaç Duyulur?

Hastalar, “Koroner BT anjiyografi neden yapılır?” sorusunu merak eder. Bu işlem, kalp hastalığı riski barındıran ve herhangi bir sorun olup olmadığının anlaşılması için yapılır. Aşağıda sıralanan durumlarda bu işlemin yapılması gerekir:

  • Doğuştan kalp damar hastalığı tespiti
  • Nedensiz olarak aniden meydana gelen göğüs ağrısı.
  • Kalp hastalığı yaşayan aile bireylerinin olması.
  • Nefes almada zorluk gibi kalp hastalığı belirtileri.
  • Kalp ritimlerinde düzensizlik.
  • Akciğer damarında pıhtı durumundan şüphelenme

Koroner BT anjiyografi sonuçları, oldukça kısa süre içerisinde hazır olur. Raporlanan sonuçlar, doktora iletilir ve bu raporlar incelenir. Doktorunuzun incelemesi sonrasında tanı konur ve tedavi süreci başlar. Genellikle işlemle aynı gün içerisinde doktor tarafından incelenir. Göğüs ağrıları ve kalple ilgili şikâyetleriniz açıklığa kavuşturulur ve tedaviye başlanır.

                                                                                  Prof.Dr.Bilal GEYİK-Kardiyoloji Uzmanı

Related posts

Leave a Comment