Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz çevresinde sarkmış deriyle oluşan fazla kas dokusunun yok edilmesine ve göz çevresinin gerdirilmesi amaçlanarak yapılan estetik işlemlere, göz kapağı estetiği adı verilir. Göz kapağı estetiğinden önce hasta değerlendirmesi yapılır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltte doğal olarak sarkmalar meydana gelebilir. Bununla birlikte göz altlarında da torba oluşumu, bollaşma, gevşeme, renk değişimi gibi çeşitli sorunlar oluşabilir. Bu belirtilen cerrahi işlemler ile düzeltilmesi de blefaroplasti nedir sorusunun yanıtıdır.

Blefaroplasti olarak da bilinen bu işlem üst ve alt göz kapağına yapılır ve farklı şekillerde gerçekleştirilir. Üst göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olarak da tanımlanabilir. Bu bölgedeki fazla deri ve kas dokusu kesilerek çıkarılır. Ameliyattan sonra iz görünmemesi için de kesi, göz kapağı katlanma çizgisinden atılır. Alt göz kapağı estetiği için ise kesi, kirpiklerin hemen altından atılır. Ardından cilt kaldırılır ve buradaki yağ paketçikleri göz altındaki çukura yayılır. Son olarak fazla deri ve kas kesip çıkarıldıktan sonra işlem tamamlanır. Eğer ameliyat sonrası göz altı çöküklüğü devam ediyorsa, göz altına yağ enjeksiyonu yapmak gerekebilir. Diğer alt kapak cerrahisi yöntemi ise izsiz transkonjoktival yöntemdir. Göz kapağının iç tarafından girilerek cilt üzerinde iz oluşturmadan yağ pakeleri alınabilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat esnasında kanama eğiliminin artmaması için işlemden en az 15 gün öncesinde, antibiyotik ve aspirin kullanımına son verilmelidir. Ayrıca yaraların iyileşmesini geciktirdiği için göz kapağı estetiği öncesi sonrası sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır. Beklenmeyen sonuçlar doğurmaması için bu süreçte, bitkisel takviyeler de kullanılmamalıdır. Alt veya üst göz kapağı estetiği sonrası daha iyi bir sonuç almak için dikkat edilmesi gereken şeyler de oldukça önemlidir. 2 gün boyunca gözü yoracak eylemlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca doktorun verdiği damlalar ve ilaçlar kullanılmalıdır. 1-2 hafta kadar makyaj yapılmamalıdır; aksi takdirde enfeksiyon kapma riski yaşanabilir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden direkt korunmak için güneş gözlüğü takılmalıdır.

Üst veya alt göz kapağı estetiği ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası gözlerde sulanma, kuruma veya yanma hissi oluşabilir. Dikişlerin alınması için ideal süre 5 gün bulabilmektedir. Genellikle ameliyat sonrası hasta 1 hafta içinde işine dönebilir; ancak görmenin tamamen rahatlaması ve ödemin geçmesi için 2-3 hafta beklemek gerekebilir. Göz kapağı estetiği fiyatları hastanın durumuna, yapılacak olan işleme ve kullanılacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda net bir fiyat almak için önce muayene olup doktordan detaylı bilgi alınabilir.

GÖZ HASTALIKLARI UZMANI

OP.DR.ÇİĞDEM AKDAĞ KOÇER

Related posts

Leave a Comment