Temizlik İşleri Tasarruf ve Geri Dönüşümde Örnek Teşkil Ediyor

Çorlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, 9 aylık süre zarfında çöp konteyneri bakım ve onarım çalışmalarından 4 milyon liralık tasarruf elde ederken, tonlarca atığı da geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırdı.

Tekirdağ bölgesinde kendi öz sermayesiyle Sıfır Atık Mobil Uygulama Ödülü almaya hak kazanan tek belediye olan, kendi imkânlarıyla gerçekleştirdiği bakım ve onarım çalışmaları, geri dönüşüm faaliyetleri ve sosyal yardım projeleri ile önemli çalışmalara imza atan Çorlu Belediyesi’nde Temizlik İşleri Müdürlüğü, örnek teşkil eden hizmetleriyle göz dolduruyor.

“Öz Sermayemiz İle Hizmet Üretiyoruz”

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Güner Çetin, Çorlu Belediyesi olarak halkın her kuruşunu harcarken özen gösterdiklerini, belediye birimlerinin faaliyet alanlarında gerçekleştirdikleri çalışmalarla da tasarrufu ön planda tuttuklarını belirterek, “Bugün bölgemizde bir çok belediye ayni ve nakdi yardımlar alarak hizmet üretirken, Çorlu Belediyesi olarak biz tüm bunları yardım almaksızın, kendi öz sermayemiz ile yapıyoruz.

“Tasarruf Rakamları Artıyor”

Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalarda tasarruf rakamları artarak devam ediyor. 2022 yılı içinde 1.234 çöp konteyneri ve 336 çöp kovasını yeniden almadan yaptıkları bakım ve onarım çalışmalarıyla yenileyerek kullanıma sundular. Sadece bu bakım ve onarım çalışmalarından 3.982.432 lira tasarruf sağlandı. Yenilemeyip almaya kalksaydık toplam 4.160.836 TL para belediyemizin kasasından çıkmış olacaktı. Yenileme çalışmalarını 178.404 liraya mal eden ekibimize teşekkür ediyorum. Bu konuda yıllardır yaptıkları çalışmalarla belediyemizin bütçesine önemli katkı sağladılar. Ekibimiz ayrıca yeraltı konteynerlerinin bakım ve onarımı konusunda da çalışma gerçekleştirdiler.

“Tonlarca Atık Ekonomiye Geri Kazandırıldı”

Bunların yanında sıfır atık politikamız çerçevesinde kentimizde büyük önem verdiğimiz geri dönüşüm konusunda da önemli çalışmalar ortaya koyan ekiplerimiz ilk 9 ayda 1.720 ton ambalaj atığı, 1.557 ton cam atık, 52 ton bitkisel atık yağ, 3.619 kilogram elektronik atık, 2.627 kilogram atık pil, parklara, yol kenarlarına, sokaklara atılan 1.480 kilogram ömrünü tamamlamış atık lastik, kalemmatikler aracılığı ile 250 bin pet şişe topladı. Bu çalışmalar hem ekonomik hem de çevre konusunda oldukça değerli. Burada vatandaşlarımızın duyarlılıklarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da destekleri için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında kentimizde bulunan 74 adet eczaneye atık ilaçların geri toplanması için Atık İlaç Toplama Kutusu temin edildi ve 1.128 kg atık ilaç toplandı.

Kayıt dışı çalışmaların önüne geçebilmek için çeşitli zamanlarda 485 adet çekçek toplandı ve elde edilen 25.480 kg hurda sözleşme gereği geri dönüşüme gönderilmiştir. Öte yandan, emniyet mensuplarımız nezaretinde güvenlik sorunu teşkil eden binaların tahliyeleri de yapıldı.

“Tekstil Atıkları Artık Çöpe Gitmiyor”

Çöpe giden tekstil atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesi için yaptığımız çalışmalar kapsamında ilk 9 ayda kentimizde bulunan 120 adet tekstil atık kutusundan 68 ton tekstil atığı toplayıp geri dönüşüme kazandırırken bu atıklardan sözleşme kapsamında 233.333 TL gelir elde edildi.

“Kaçak Dökümler İle Mücadelemiz Sürüyor”

Kurallara uymayarak kentin muhtelif yerlerine atılan moloz ve hafriyat atıkları konusunda sıkı takip yürütüyoruz. Bu kapsamda 16 adet Kabahatler Kanunu ve 64 adet Emir ve Yasaklar Yönetmeliği 14. Maddeye istinaden 112.461 TL cezai işlem uygulandı. Yine 2022 yılında 2.829 kişiye ait 6.389 m3 atık toplanarak karşılığında 749.395,50 TL gelir elde edildi. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Her ne sebeple olursa olsun hiç kimsenin şehrimizi ve doğamızı kirletmeye hakkı yok… Tarım arazileri, dere kenarları, mera gibi alanlara yapılan kaçak dökümleri 444 99 59 numaralı telefondan belediyemize bildirebilir, sizlerde kaçak döküm ile ilgili yürüttüğümüz mücadeleye destek olabilirsiniz.

“Mavi Kapaklarla 5 Tekerlikli Sandalye Alındı”

Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün atölyesinde imal ederek muhtarlık binalarına yerleştirdiğimiz mavi kapak kumbaralarından ilk 9 ayda 7.450 kg mavi kapak toplandı ve elde edilen gelir ile 3’ü akülü olmak üzere toplam 5 adet tekerlekli sandalye satın alınarak ihtiyacı olan vatandaşlarımıza teslimi gerçekleştirildi.

“Cam Atıkları Aksatmadan Topladık”

Geçtiğimiz yıl içerisinde yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından ülke genelinde bir çok cam atık firması ekonomik gerekçelerle faaliyetlerini sonlandırarak ya da maliyetleri gerekçe göstererek sözleşmelerden çekildiler ve bu yetkili kuruluşların faaliyetlerine son vermesinin ardından bir çok ilde cam atık toplanması konusunda aksaklıklar yaşandı. Bundan en az etkilenen belediye olarak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdük ve en kısa süre içerisinde yaptığımız yeni anlaşmalar ile cam atık toplanması konusunda hizmetlerimiz aksatmadan sürdüren belediye olduk.

Temizlik İşleri Müdürlüğümüz aracılığı ile okul, cami, hastane, muhtarlık gibi bir çok kuruma yaklaşık olarak 100.000 TL’yi bulan ekipman ve hizmet desteği sağlandı, ilgili kurumlara desteklerimiz devam edecek.” dedi.

Related posts

Leave a Comment