Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Küçükçekmece (Halkalı)-Kayaşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı depo sahasının hizmete alınması törenine katıldı.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU:-KONTROL MERKEZİNİ DE KAPSAYAN DEPO TESİSİ, İSTANBUL HAVALİMANI METROLARININ BEYNİ OLACAK
-ŞEHİR İÇİ RAYLI SİSTEMLER İLE BİRLİKTE DEVAM EDEN DEMİRYOLU YATIRIM BÜTÇEMİZ 27 MİLYAR DOLAR
-KARALAMA KAMPANYALARI YAPANLAR BİRBİRLERİYLE KOLTUK SAVAŞINA GİRDİLER
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şehir içi raylı sistemler ile birlikte devam eden demiryolu yatırım bütçelerinin 27 milyar dolara ulaştığını kaydederek, Türkiye Yüzyılı ile Türkiye’yi yepyeni ve tarihi başlangıca daha hazırladıklarını söyledi. Küçükçekmece (Halkalı)-Kayaşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı depo sahasını tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Depo sahasıyla birlikte sinyalizasyon sisteminin kurulumunu da burada yaptık. İstanbul Havalimanı Metro hatlarının kontrol merkezi fonksiyonunu da verdiğimiz depo tesisi, aynı zamanda İstanbul havalimanı metrolarının beyni olacak” dedi. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Küçükçekmece (Halkalı)-Kayaşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı depo sahasının hizmete alınması törenine katıldı. Bütün dünya krizlerle boğuşurken Türkiye’yi yarınlara taşıyacak yatırımları bir bir hayata geçirdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, altyapı projeleriyle bütünsel kalkınmayı desteklediklerini söyledi. Memleketin her bir köşesinde yeni üretim sahaları, istihdam alanları oluşturduklarını aktaran Karaismailoğlu, hızlı, güvenli ve konforlu seyahate erişime imkan sağladıklarını ifade etti. Dünyanın bir numarası İstanbul Havalimanı’nı şehrin merkezini bağlayacak ve güzergah üzerindeki Küçükçekmece – Başakşehir – Arnavutköy – Eyüp – Kağıthane- Şişli – Beşiktaş ilçelerine hizmet edecek olan Halkalı – Başakşehir – Arnavutköy – İstanbul Havalimanı-Kağıthane-Beşiktaş Metro Hattı çalışmalarında incelemelerde bulunduklarını belirten Karaismailoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:“Yakında açılışını yapacağımız metromuzun araçlarına hizmet edecek depo-bakım park alanını tamamladık. 31,5 kilometre uzunluğundaki Halkalı-Başakşehir Arnavutköy İstanbul Havalimanı Metro’muzun yapımına 2018 yılında başladık. Marmaray, Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Arnavutköy-1, Arnavutköy-2 ve Havalimanı Kargo olmak üzere 8 istasyonumuz bulunuyor. Burada, saatte 120 kilometre hıza sahip Türkiye’nin en hızlı metrosunu inşa ediyoruz. Uluslararası bir havalimanı olan, taşıdığı yolcu sayısıyla, ulaştığı yoğunlukla her sene dünyada ve Avrupa’da rekorlar kıran, en ciddi havacılık otoritelerinden halk oylamalarına kadar pek çok alanda ödüllere layık görülen İstanbul Havalimanı’mız, ülkemiz için yerine getirdiği önemli göreve uygun bir ulaşım hizmetine kavuşuyor. Metro Hattımızı hizmete açtığımızda günde ortalama 600 bin yolcuyu Halkalı’dan İstanbul Havalimanı’na hızlı, konforlu ve güvenli şeklide taşıma kapasitesine sahip olacak. Hattın işletmeye alınması ile Arnavutköy- Beşiktaş arası seyahat süresi sadece 36 dakika, Başakşehir (Metrokent) – Kağıthane arası seyahat süresi 48 dakika, Küçükçekmece – Kemerburgaz arası seyahat süresi 50 dakika olacak. Halkalı – İstanbul Havalimanı Metro hattı, mevcut ve yapımı devam eden hatlarla da entegre olacak. Hem milletimize hem de uluslararası misafirlerimize hayatı kolaylaştıracak, hizmetin en kalitelisini sunacak. Gayrettepe – İstanbul Havalimanı ile bütünleşik olarak, Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile Gayrettepe’de, Hızlı Tren ile İstanbul Havalimanı’nda, Sultangazi–Arnavutköy Hattı ile Fenertepe’de, Kirazlı–Metrokent–Kayaşehir Metrosu ile Kayaşehir’de, Bakırköy–Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy’de, Mahmutbey-Esenyurt Metro Projesi ile Halkalı Stadı’nda, Kirazlı-Halkalı Metrosu ve Marmaray ile Halkalı’da entegrasyon sağlayacağız.”
PROJE GENEL İLERLEMESİNDE YÜZDE 87 SEVİYESİNE ULAŞTIK
Küçükçekmece – Halkalı – İstanbul Havalimanı Metro inşaatında gece-gündüz çalıştıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Gelinen nokta itibariyle projede; 8 adet TBM çalıştırıldı. TBM kazısı ile yapılacak toplam 56 bin 95 metrelik ana hat tünellerinin tamamı tamamlandı ve TBM tünel imalatlarında yüzde 100 ilerleme sağlandı. Projedeki tüm istasyonlarımız NATM Tünel şeklinde açıldı. Bütün istasyonlarda, makas yapılarında ve servis istasyonlarında bugüne kadar toplamda 15 bin 908 metre NATM tüneli kazısı tamamlanarak NATM tünel imalatlarında yüzde 100 ilerleme sağlandı. Böylelikle proje kapsamında, TBM tüneli ve NATM tüneli olmak üzere toplam 72 bin 3 metre tünel inşaatını tamamladık. Hat üst yapısı, inşaat elektro mekanik ve sinyalizasyon çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Proje kapsamında bugün itibariyle nihai betonarme kaplamaların yüzde 90’ını tamamladık. Elektrik, mekanik ve sinyalizasyon çalışmaları tüm işlere paralel olarak devam ediyor. Proje genel ilerlemesinde yüzde 87 seviyesine ulaştık” diye konuştu. 
AYNI ANDA 12 TREN SETİNE BAKIM VE ONARIM YAPILABİLECEK
Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesi’nin Gayrettepe-Kağıthane Havalimanı Projesi ile ortak kullanılacağını kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 124 bin metrekarelik, 176 araç kapasiteli depo sahası ve atölye binası tasarım ve imalat işini de tamamladıklarını söyledi.  Karaismailoğlu, depo sahası imalatlarını bitirdiklerini belirterek, “Test ve devreye alma süreçlerini sürdürdüğümüz, önümüzdeki günlerde açılışını yapmaya hazırlandığımız Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Projesi ile hattın devamı niteliğinde olan İstanbul Havalimanı Halkalı Metro Projesinin 1. etabı olan İstanbul Havalimanı Depo Sahası arasındaki 9 bin 200 metrelik proje kesimi de devreye alınarak işletmeye sunulacak. Araç yıkama, tamir, bakım, yedek parça üniteleri, personel eğitim mahalleri, tren parklanma alanları bulunan tesiste aynı anda 12 tren setine bakım ve onarım yapılabilecek. Depo sahasıyla birlikte işletmeyi yürütecek personelin kullanacağı ofisler, toplantı salonları, teknik odalar ve diğer yardımcı tesisler ile İstanbul’a hizmet edecek kompleks bir tesisi İstanbul’a kazandırdık. Sinyalizasyon sisteminin kurulumunu da burada yaparak İstanbul Havalimanı Metro hatlarının kontrol merkezi fonksiyonunu da verdiğimiz depo tesisi, aynı zamanda İstanbul havalimanı metrolarının beyni olacak” ifadelerini kullandı. 345 KİLOMETREDEN FAZLA ŞEHİR İÇİ RAYLI SİSTEM HATTINI BAKANLIĞIMIZ İNŞA ETTİ
Türkiye genelinde 12 ilde toplam 819 kilometre şehir içi raylı sistem hattı işletme altında olduğuna vurgu yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bunun 345 kilometreden fazlasını Bakanlığın inşa ettiğine işaret etti. 152 kilometrede daha inşa çalışmaların sürdüğünü kaydeden Karaismailoğlu, “Tabii ki durmayacağız. Çünkü bizim kitabımızda durmak yok. Şehir içi raylı sistemler ile birlikte devam eden demiryolu yatırım bütçemiz 27 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye Yüzyılı ile ülkemizi yepyeni ve tarihi başlangıca daha hazırlıyoruz. Türkiye’nin dört bir köşesinde 5 bine yakın şantiyede ve hizmet noktamızda, 700 bin mesai arkadaşımızla alın teri döküyoruz. Ulaştırma 2053 vizyonu çerçevesinde mobilite, lojistik ve dijitalleşme odağındaki projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. İstanbul’u bir baştan diğer başa modern raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz. 2 Ekim’de açılışını gerçekleştirdiğimiz ‘Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattını’ hizmete açtık. Şu anda da Halkalı-İstanbul Havalimanı hattı ile birlikte İstanbul’da; Gayrettepe-Kâğıthane-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Altunizade – Çamlıca Camii – Bosna Bulvarı Metro Hattı, Kazlıçeşme – Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi ve Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro hattı olmak üzere tam 96 kilometre uzunluğundaki 6 hatta 7/24 esasıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 
KAĞITHANE- İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTINI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇACAĞIZ
Şu an İstanbul’un raylı sistem ağının 270 kilometre olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, yapımı devam eden projelerin bitmesiyle bu rakamı 366 kilometreye yükselteceklerini söyledi. “Bu bizim için büyük bir gurur ve biz İstanbul’da kentsel hareketliliği teşvik edecek ve insanımızı aktif hareketliliğe, toplu taşıma ve diğer temiz, akıllı ulaşım çözümlerine yönlendirecek çalışmalarımıza da devam edeceğiz” diyen Karaismailoğlu, ilk olarak imalat süreçlerini tamamladıkları, sinyalizasyon sertifika süreci devam eden Kağıthane- İstanbul Havalimanı metro hattını önümüzdeki günlerde açacaklarını aktardı. Sonrasında Başakşehir – Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir metro hattını, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem Projesi’ni, Gayrettepe-Kağıthane metro hattını, Bakırköy-Kirazlı Metro Hatları, Altunizade Çamlıca metro hattı çalışmalarını da peyderpey tamamlayacaklarını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Küçükçekmece Halkalı-İstanbul Havalimanı projemiz de dünyanın en özgün ve saygın kent içi raylı sistem projelerinden biri olarak eser fırtınamız içinde yerini alacak. Bakanlığımızda oluşturduğumuz uzman heyet 300’den fazla yerli üreticiyle teker teker görüştü ve araçların nasıl yerlileştirileceğine çalıştılar. Bu projede hizmet edecek araçlar yüzde 60 yerli üretim şartını sağlayacak. İlk defa bu projede, motoru yerli olarak üretilmiş metro trenleri İstanbul’da hizmet verecekler. İlk defa yerli ve milli imkanlarla, Bakanlığımızca desteklenen bir proje ile Aselsan tarafından geliştirilen sinyalizasyon sistemi metro hattımızda kullanılacak. Ayrıca; İstanbul’un dışında 2023 yılı içerisinde ülkemize 3 yeni raylı sistem hattı daha kazandıracağız. Daha önce Gaziantep Gaziray’ı bitirmiştik. Ankara’da; AKM-Gar-Kızılay Metrosu, Kayseri’de; Anafartalar- HT Tramvay Hattı, Kocaeli’de; Gebze Sahil- Darıca OSB metrosunun ilk etabını da 2023 yılı içerisinde açacağız” şeklinde konuştu. 
20 YILDIR BİZİ HİZMET YOLUNDAN ÇIKARAMADILAR, OYALAYAMADILAR
Karaismailoğlu, “Başkaları kilometrelerce laf üretir; millete bir faydaları dokunmaz. Bizler; işimize bakar, yollar, köprüler, havalimanları inşa eder, milletimize aş, iş sunar; hayatına konfor katarız. Bizi kendileriyle karıştırmasınlar. 20 yıldır bizi hizmet yolundan çıkaramadılar, oyalayamadılar. Bundan sonra hiç yapamazlar. Bizim yüreğimizde millet aşkı var. Gözümüz Türkiye Yüzyılı’nda, gençlerimize sunacağımız aydınlık gelecektedir. 20 yıldır neyin sözünü verdiysek yaptık. Devlet aklıyla ortaya koyduğumuz planlamalarımız ışığında, milletimize en iyisini, en doğrusunu sunmak için canla başla çalıştık. Çok şükür, milletimiz de bizden teveccühünü esirgemedi. Yaptığımız işler, ülkemize kazandırdığımız başarılar, milletimiz için gurur kaynağı oldu. Ancak; herkes ülkesi adına sevinmeyi, devletinin, milletinin çıkarını sahiplenmeyi maalesef beceremiyor. Bizler Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde çalışmaya, dünyanın en kıymetli projelerini milletimize kazandırmaya devam ediyoruz. İstanbullu hemşerilerimiz; temel atmama, yatırım yapmama etkinlikleri, yerine Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı gibi yeni ve kendilerine fayda sağlayacak projeleri yakından takip ediyorlar” dedi.
KARALAMA KAMPANYALARI YAPANLAR BİRBİRLERİYLE KOLTUK SAVAŞINA GİRDİLER
Milletin kaderini hiç kimsenin keyfine bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarına vurgu yapan Karaismailoğlu, Türkiye’nin geleceğini aydınlatmak için tek hedeflerinin ‘Türkiye’yi imar ve ihya etmek; Millete hizmet etmektir’ olduğunu belirtti. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Şimdi bu karalama kampanyaları yapanların birbirleriyle koltuk savaşına girdiklerini görüyoruz. Kendi ikballerinden başka bir şey düşünmeyen, milleti her zaman bir araç olarak kullanmaya çalışanların durumu ibretliktir. Bizler işimize bakıyoruz; 2053 hedeflerimiz için canla başla çalışmaya devam ediyor; Türkiye’nin, gençlerimizin aydınlık geleceğini şimdiden hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı. İstanbul ulaşım ana planının İstanbul’un 1100 kilometre metro hattına ihtiyacı olduğunu gösterdiğini kaydeden Karaismailoğlu, “İstanbul’un her köşesine raylı sistemi eriştirmemiz lazım. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak adımlarımızı bu yönde atıyoruz ve çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Related posts

Leave a Comment