“Gazetecilerimiz olayları tarafsız bir şekilde aktararak, kamu vicdanının sesi oluyor”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Gazetecilik, halkımızın haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olmak amacıyla doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri uhdesinde barındıran önemli bir meslektir. Özellikle bilgi akışının çok hızlı olduğu günümüzde önemli olan gerekli bilgiye çok çabuk ulaşmanın yanında bu bilginin doğruluğudur. Doğru ve tarafsız bilginin en hızlı şekilde kamuoyuna ulaşmasında gazetecilerimizin büyük payı vardır ve onların önemini göz ardı etmek mümkün değildir. Bu mesleği icra etmekte olan gazeteci arkadaşlarımız da ilkeli yayıncılık anlayışı çerçevesinde olayları tarafsız bir şekilde halka aktarmakta, bir anlamda kamu vicdanının sesi olmaktadırlar. Özellikle vatandaşlar ile kurumlar arasındaki köprünün kurulup sağlıklı işlemesini sağlayan, hizmet birimlerinin, halk tarafından talep edilen hizmetleri sunmasında itici güç olan, yapılan çalışmaların her aşamasını takip ederek, gerçek ve geniş bir kabulün oluşmasına yardımcı olan basın mensuplarının işlevinin önemi tartışılmazdır. Demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olan basın ve medya, aynı zamanda kurumlarla bireyler arasındaki veri akışını sağlayan düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkin araçlarıdır. Halkı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan her şart altında görevini yapmaya çalışan gazeteci arkadaşlarımızın özverileri bütün takdirlerin üzerindedir.

Bu vesileyle; kamuoyunun gözü kulağı olarak halkımıza sundukları hizmetlerinden dolayı ilimizde ve ülkemizde faaliyet gösteren, yerel ve ulusal basın temsilcilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde başarılar dilerim.”

Related posts

Leave a Comment