TYBB Edirne Şubesi’nden 10 Ocak açıklaması

Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Basının toplumun sesi olma işlevini yerine getirebilmesinin, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin kaldırılmasına bağlı olduğunu belirten Demir, “Gazetecilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, haklarının güvenceye alınması, onların, görevlerini rahat bir ortamda yapabilmelerini sağlayacaktır” Dedi.

Demir , “Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla yayınladığı mesajında, çoğulcu ve katılımcı demokrasinin temel ögelerinden olan basının, demokratik düzenin sağlıklı işlemesi yönünden vazgeçilmez bir işleve sahip olduğunu belirtti. Basın özgürlüğünün ise, düşünce ve anlatım özgürlüğünü tamamlayan ve onun kullanılmasını sağlayan bir özgürlük olduğunu vurgulayan Demir Haber verme, denetim ve eleştiri yapma, kamuoyunu bilgilendirme ve oluşturma, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışı sağlama, toplumun çıkarlarını koruma, özgür tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirme, toplumu eğitme ve düşünce dünyasını zenginleştirme gibi yaşamsal sorumlulukları bulunan basın, bu yönüyle kamusal görev yapmaktadır. Devlete olduğu kadar, basın-yayın organı sahiplerine ve meslek örgütlerine de önemli görevler düşmektedir”şeklinde konuştu.

Demir , bu yöndeki adımların anlayış birliği içinde atılmasının, halkın haber  alma hakkını en iyi biçimde kullanabilmesinin yolunu da açacağını bildirdi.

Öte yandan, basın çalışanlarının da haklarına sahip çıkmalarının, etik değerleri her koşulda gözetmelerinin, medya gücünü amaç dışı kullanmak isteyenlere karşı duyarlı olmaları gerektiğine belirten Demir, “Basın çalışanlarının her zaman sorumluluklarını sorunlarından üstün tutma, mesleğinin taşıdığı önemin bilinciyle hareket etme anlayışından ödün vermeyeceklerine inanıyoruz. Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın çalışanlarını saygıyla anıyor ve haber yaptıkları için cezaevinde tutulan basın mensuplarının bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyor ve tüm basın çalışanlarına esenlikler diliyorum” dedi.

Demir, yerel basının da özellikle her gün şartlarının ağırlaştığını ve yaşamak için büyük uğraşlar verildiğini belirterek, “Halka en doğru ve tarafsız haberi ileten yerel basının bugün yaşadığı sorunlar her gün büyümektedir.  Yerel basının devlet tarafından daha çok güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda gerekli çalışmalarında başlatılmasını tüm yerel basın bir an önce beklemektedir.” Şeklinde konuştu.

Demir son olarak “10 Ocak nedeniyle bugüne kadar şehit olan tüm basın çalışanlarını rahmet ve minnetle anarken tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutluyorum” dedi.

Related posts

Leave a Comment