Kırklareli İlimizin İklim Değişikliğinden Olumsuz Etkileri Hakkında TBMM Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.

                                                                                                                Vecdi Gündoğdu

                                                                                                                Kırklareli Milletvekili

                                                                                                                Çevre Komisyonu Üyesi

İklim krizi, etkisini ülkemizin farklı bölgelerinde farklı şekillerde göstermektedir. Özellikle Akdeniz bölgesindeki ısınma, dünyanın birçok bölgesine göre çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Bunun yanı sıra, bölgelerimizde görülecek yağış miktarları da azalmaktadır. Bu değişimler, Türkiye’yi çeşitli şekillerde etkilemeye başlamıştır. Yaz mevsiminin süresi sıcak günlerin artışına bağlı olarak uzamakta, mevsim normali günlerin ve soğuk günlerin sayısını azaltmaktadır. Bu durum, tarım ürünlerinin kaybedilmesine ve özellikle yeşil alanı kısıtlı şehirlerde sağlık ve iş güvenliği sorunlarına neden olabilmektedir.

Hava sıcaklığındaki artış, kar olarak düşen yağış oranını azaltarak Türkiye’nin kar örtüsünü küçültmekte, sel riskini artırmakta ve su yönetim sorunlarına neden olmaktadır.

                Sıcak bölgelerdeki kuruma ve ısınma, ormanların sağlığını zayıflatmakta ve hızlıca kontrolden çıkabilecek orman yangınlarının olasılığını ve şiddetini artırmaktadır.

Trakya bölgesinde, Kırklareli’nde özellikle son yıllarda düşen yağışın azalması, yer altı su kaynaklarının daha fazla tüketilmesine sebep olmakta, çiftçiler ile ekosistem ihtiyaçlarını karşı karşıya getirmektedir.

Bu doğrultuda,

  1. İklim değişikliğinin ülkemize olan olumsuz etkilerinin il, il, bölge bölge araştırması yapılmış mıdır, yapıldı ise sonuçları nelerdir?
  2. 20 yıllık AKP hükümetlerinin ve özelliklede Bakanlığınızın yaptığı çalışmalar sonucu iklim değişikliğinden en çok etkilenmesi düşünülen illerimiz sırasıyla hangileridir, bu konuda önleyici tedbirler aldınız mı?
  3. Tarımsal üretim deposu Kırklareli ilimizin iklim değişikliğinden olumsuz etkileri belirlenmiş midir, belirlendi ise, hangi tedbirler alınmıştır, alınacaktır?

Related posts

Leave a Comment