ARI ÜRETİCİLERİNE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Arı yetiştiricilerine destek olmak amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında 30 Ocak 2023 Pazartesi günü saat 11.30’da Malkara Eski Otogar alanında İlçemizde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerine Arı Keki Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

Dağıtım törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Vasfi Güner, Ersin Kaçar, Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran, Malkara Süt Üreticileri Birliği Başkan Osman Turgutlugil, Malkara Belediyesi Meclis Üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bürokratları, STK Başkanları,  muhtarlar, basın mensupları, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törende Malkara Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği Hasan Akyol ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları projenin kapsamı ve uygulaması ile ilgili bilgiler verdiler.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım, belediye başkan yardımcılarım, siyasi partilerimizin temsilcileri, sayın ilçe başkanım, değerli muhtarlarımız, çalışma arkadaşlarım, değerli hemşerilerim, değerli bal üreticileri hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Hepinize güzel, mutlu ve huzurlu bir hafta diliyorum. Bugün sabah saatlerinden itibaren Büyükşehir Belediye başkanımızla birlikteyiz.

Bizler göreve gelmeden önce 2013 yılında ilçe başkanıyken yaptırdığımız araştırmalarda özellikle Malkara balının Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde dahi yer bulduğunu, buradan Osmanlı padişahlarına İngiltere’nin kraliyet ailesine kadar zaman zaman balın yollandığını fark etmiştik. Bu konuda yaklaşık 9 yıldır büyükşehir belediyemizle birlikte büyükşehir belediyemizin desteğiyle ve Malkaralı üreticilerimiz ile birlikte bu konunun üstünde duruyoruz.

Malkara balını Türkiye’de ve Dünya’da tanınan bir marka olarak eklemek istiyoruz.

Malkara balının bu coğrafi işareti alması için her bir sivil toplum kuruluşumuz elinden gelen bütün çabayı gösterecek, coğrafi işaretini alarak Malkara’ya yeni bir değeri tekrar kazandırmış olacağız.

Burada tabi ki büyükşehir belediyesi bürokratlarının yoğun bir çalışması oldu. Geçen dönemden başlayarak baştan kovan dağıtımı ve daha popülasyonun artmasıyla birlikte kaliteye yönelik yatırımlar.

Tekrar ben hem birlik başkanına hem Büyükşehir Belediye Başkanlığı hem de emeği geçen herkese ve özellikle sabah yaptığımız toplantıda ilçe Belediyesi olarak hemşehrilerimizin ihtiyaçlarının üstünde özenle duran ve çözün talimatı veren Kadir başkanıma tekrar sizlerin huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.” dedi.                        

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Ülkemizdeki dolar kurunun ve enflasyonun aşırı yükselmesi ile beraberinde artan maliyet sonucunda, oluşan sıkıntılar arı yetiştiricilerimizi de etkilemiştir. Arıcıların bal üretimi yapılmayan belirli dönemlerde, kovanlarına ilave yem vermeleri gerekmektedir. Ancak şeker fiyatlarının son bir yılda 6 kat artmasından dolayı, üreticiler şekerden üretilen bu arı yemleri için çok ciddi maddi bedeller ödemek durumunda kalmaktadırlar. Bu nedenle kullanılması kaçınılmaz olan arı keklerini arıcılık işletmelerimize destek olarak dağıtıyoruz. Daha önce Saray, Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde arıcılık faaliyetlerini yürüten üreticilerimize arı keki dağıtımı yapmıştık. Bugün ise burada Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ve Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine üye 116 kişiye 19.980 kg arı keki dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında il genelinde 508 kişiye toplam 91.440 kg arı keki dağıtımı yapacağız. 2015-2020 yılları arasında Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 980 üreticimize toplam 22 bin 293 adet kovan dağıttık. Arı Keki Dağıtımı ile de üreticilerimize vermiş olduğumuz desteği daha da ileriye taşıdık. Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projeler, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerimizin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlayacaktır. Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve protokol üyeleri tarafından üreticilere arı keki dağıtımı gerçekleştirildiler.

Related posts

Leave a Comment