Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar, 2022 yılındaki çalışmalarla ilgili bilgilendirdi

Keşan Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar, yaptığı açıklamada, müdürlük olarak 2022 yılında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Keşan Belediyesi’nin 540 adet işyeri, 34 adet park ve yeşil alan, 23 adet büfe, 13 adet bankamatik, 11 adet tarla olmak üzere toplam 621 adet taşınmazının bulunduğunu ifade eden Yaşar, “621 adet kiraya verilmiş taşınmazdan 2023 yılı içerisinde sözleşmesi sona erecek olan 132 adet taşınmaz mevcut. Sözleşmesi sona erecek 132 adet taşınmazın 2886 sayılı kanun kapsamında kiralama ihalesi yapılması planlanmaktadır. 2022 yılı net kira tahakkuku 10.217,350,00 TL olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

2022 yılında vergi beyannamelerinin takibini gerçekleştirdiklerini ifade eden Ahmet Yaşar, sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlarımız belediyemizi ziyaret ederek vergi beyannamesi bulunmak zorundalar. Emlak beyanı, çevre temizlik beyanı ve katı atık bertaraf beyanı verilmemesi halinde cezai işlem uygulanıyor. 1319 sayılı emlak vergisi kanunu gereğince her türlü arsa, arazi, konut ve bina gibi gayrimenkuller Emlak Vergisine tabidir. Tapu sahiplerince edindikleri gayrimenkuller için belediyemize emlak beyannamesi vermesi zorunludur. Zamanında verilmeyen beyannameler için 213 Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince, geç verilen her yıl için hem emlak vergisi hem de verginin 1 katı oranında vergi cezası ödemek zorunda kalıyor. Gayrimenkul edinen mükellefler vergilerini cezalı olarak ödememek için tapu devrini gerçekleştirdikten sonra belediyemize müracaat ederek beyanname vermeleri gerekmektedir. Ayrıca 2022 yılı içerinde Keşan’da kurulan pazaryerlerinde tezgah açan toplam 780 esnafın pazaryeri işgaliyelerini sisteme girerek, tahakkuk bedellerini işledik.”       

Related posts

Leave a Comment