Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, demiryolu yolcu taşımacılığıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: 
-DEMİRYOLUNDA REKORLARLA DOLU BİR YILI GERİDE BIRAKTIK
-2022’DE 321 MİLYONU AŞKIN VATANDAŞIMIZ DEMİRYOLUNU TERCİH ETTİ 
-YOLCU SAYISI ANAHATTA YÜZDE 327, YHT’LERDE YÜZDE 114 ARTTI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022’nin demiryolu yolcu taşımacılığında rekorlarla dolu bir yıl olduğuna işaret etti ve “Geçen yıl YHT yolcumuz bir önceki yıla göre yüzde 114 artarak 9 milyon 363 bini aştı. Anahat trenlerinde de yolcu sayısı yüzde 327 artışla 4 milyon 326’ya ulaştı. 2022 yılında 321 milyon 285 bin vatandaşımız şehir içi ve şehirler arasında raylı sistemlerimizle seyahat etti” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada 2003 yılından beri demiryoluna yapılan yatırımların sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti ve “2003 yılından bu yana Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde demir yollarımıza önemli miktarda yatırımlar yaptık. Vatandaşlarımızı yüksek hızlı trenle buluşturduk. Ana hatları modernize ettik, elektrikli ve sinyalli hale getirerek kapasitesi artırdık. Bunun sonucunda da hem yolcu hem de yük taşımacılığında rekor üzerine rekorlar kırdık. Milletimiz, yatırımlarla ekonomik, konforlu ve hızlı seyahat edebildiği konvansiyonel, yüksek hızlı ve kent içi trenleri çok sevdi” dedi. 
12 MİLYON 723 BİN VATANDAŞIMIZ BÖLGESEL TRENLERİ TERCİH ETTİ
Türkiye’de ilk yüksek hızlı tren seferinin 2009 yılında yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Yüksek hızlı trenlerde yolcu sayısımız her geçen yıl artıyor. YHT’lerle seyahat edenlerin sayısı 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 114 artarak 9 milyon 363 bini aştı. Günde ortalama 30 bin yolcunun kullandığı YHT’lerde, 28 Ekim’de günlük 35 bin 792 yolcu sayısı ile rekor kırdık. Anahatlarda seyahat eden yolcu sayısı da aynı dönemde yüzde 327 artışla 4 milyon 326 bine yükseldi. Bölgesel trenlerde de artış oranı 174.5 oldu. Geçen yıl bölgesel trenlerde 12 milyon 723 bin vatandaşımız yolcuk yaptı” ifadelerini kullandı. 
KENT İÇİNDE KONFORLU VE HIZLI ULAŞIM 
Marmaray, İzban, Başkentray ve Gaziray ile kent içinde konforlu ve hızlı seyahat imkanının sağlandığının altını çizen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, kent içi raylı sistemler ile hem trafiğin rahatlatıldığını gem de çevre dostu sistemler ile hava kirliliğinin önlendiğini kaydetti. Karaismailoğlu, “Yüz yıllık rüyamız ve bu asra damga vuran en önemli projelerden olan Marmaray, gözbebeğimizdir, İstanbul’un ulaşım haritasının en önemli parçasıdır. Metro, metrobüs gibi bağlantılarıyla neredeyse tüm İstanbul’a hizmet veren Marmaray’da 17 Aralık 2022 tarihinde 687 binden fazla yolcu seyahat ederek rekor kırıldı. Marmaray’da geçen yıl yolcu sayısı yüzde 65 artarak 191 milyona dayandı. Açılışından bu yana ise 822 milyon yolcumuzu Marmaray’da ağırladık” ifadelerini kullandı. 
BAŞKENTRAY’DA YOLCU SAYISI YÜZDE 78 ARTTI
İzmir’i bir uçtan uca bağlayan İzban’ın hat uzunluğunun 136 kilometre olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 2022 yılında İzban’da taşınan yolcu sayısının yüzde 52.8 artışla 84 milyon 893 bine çıktığını bildirdi. Başkentray’ın da Ankara’nın ulaşımına nefes aldırdığını aktaran Karaismailoğlu, “Başkentray’da yolcu sayısı yüzde 78 artarak 19 milyonu geçti. Gaziantep’te de Kasım ayında Gaziray’ı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete sunduk. Gaziantepliler, ulaşımı rahatlatan Gaziray’ı çok sevdi. Geçen yılın kasım ve aralık aylarında Gaziray’da toplam 527 bin 325 vatandaşımız seyahat etti” dedi.Şehir içi ve şehirler arasında demiryolunu tercih eden vatandaşların günden güne artış gösterdiğinin altını çizen Karaismailoğlu, 2021 yılında şehir içi ve şehirler arasında toplam 191 milyon 585 bin kişinin demiryolu ulaşımını tercih ettiğini, bunun 2022 yılında yüzde 67.7 artışla 321 milyon 285 bine ulaştığını açıkladı. 
TÜRKİYE YÜZYILI’NA YAKIŞAN HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
Yatırımlar ile “Türkiye Yüzyılı’nın” önemli kilometre taşlarını bir bir hizmete aldıklarını ve almaya devam edeceklerini ifade eden Karaismailoğlu, demiryolu yatırımlarının ağırlık kazandığı bir döneme girdiklerini, şehir içi raylı sistemler ile birlikte devam eden demiryolu yatırım bütçesinin 27 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şehir içi metrolarda olduğu gibi şehirler arasında da şu anda 4 bin 200 kilometre hızlı tren ağında çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğüne işaret ederek, “Türkiye Yüzyılı’na yakışan hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Related posts

Leave a Comment