21 DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK’İN BASIN BİLDİRİSİ YAYIMLADI

Değerli Basınımıza,

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan olmak üzere çok şiddetli deprem felaketini ulus olarak yaşadık. 10 ilimizde yıkımlar oldu. Canlarımızı kaybettik. Yaralılarımız var.

Depremde canlarını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun… Türkiye’m canım ülkem geçmiş olsun…

Deprem ile ilgili konuşulacak çok sözümüz var… Depremler doğal afettir… Kader değildir… Ancak depreme hazırlık, tedbirlerin alınması, deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrası alınması gerekli organizasyonların yapılması yönetenlerin, liyakat sahibi insanların işidir. Halkımız kaderine bırakıldı. Kendi imkanları ile enkaz altında canlarını çıkarmaya çalıştılar.

Başta Edirne halkım olmak üzere, Tüm Türkiye ve uluslararası devletler halkımıza yardım için seferber oldu. Memleketimin güzel yürekli, yardım sever insanlarının şefkatli elleri deprem bölgesinde idi. Edirne’m ve ülkem ile gurur duyuyorum. İyi ki varsınız.

Deprem bölgesinde insanlarımıza 3.gün ulaşılabildi. Kaderleri ile baş başa bırakıldı. 1997 yılında yapılan EMASYA protokolünün neden 2010 yılında kaldırıldığını, daha sonra 14 Temmuz 2016 yılında yürürlüğe alınıp, 2018 yılında tekrar kaldırıldığının açıklanması gerekir.

1999 yılı Marmara depreminde Milletvekilliği görevine yeni seçilmiş kişi olarak EMASYA protokolü ile Asker ve Polisin 10 dakika içinde bölgede halkımızın can ve mal güvenliğini sağladığını gördüm. Deprem günü çadırların kurulduğunu, halkımızın yemek ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanmıştı.

21 yıldır ülkemizi tek başına yöneten iktidarın öz eleştiri yapması yanlışlarını ve eksikliklerini kabul etmesi gerekir. Siyaseti rant ve ticarete hizmet ettiklerini, halka hizmet etmediklerini görmelerini, halk nezdinde siyaset kurumlarını nasıl yok ettiklerini, liyakatsız insanların nasıl iş başına getirdiklerinin hesabını vermelerini temenni ediyorum.

Toplanan deprem vergilerinin nerelere harcandığını, siyasi yandaşlara nasıl peşkeş çekildiğini kamuoyuna hesabının vermesini bir yurttaş olarak istiyorum.

Ülkemizde 2018 yılından sonra uygulanan tek adamlık yönetimin sistemsizliğinin etkilerini, yetkisizlikten ve liyakatsız yöneticilerin organizasyonsuzluklarını deprem faciasında gördük. Herkesin bu durumdan ders çıkararak, mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden vazgeçilerek, güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme dönülmesi gereklidir. Ülkemizde Yasama, Yargı ve Yürütme kurumlarının başına liyakatlı kişilerin atanması, siyasi kurum, siyasetçilerin halk’a ve hak’ka hizmet etmesi önemlidir. Yaşadığımız olaylardan ders çıkartarak, Depreme ve olası beklenen İstanbul ilimizde yaşayan yurttaşlarımızın can, mal güvenliğini gerekli önlemleri alarak, eylem planlarını çıkararak sağlamalıyız.

Yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerin zamanında yapılması hem demokrasimiz, hem de deprem bölgemizin yeniden inşa edilmesinde yeni seçilecek Cumhurbaşkanı, Milletvekilleri halkına hizmet edecek, ranta, ticarete dayalı siyaset anlayışı olmayan yeni oluşan hükümetin yapmasında fayda vardır. En kısa zamanda yaralarımızın sarılmasını diliyorum.

Deprem bölgesinde derinleştirilmiş, kimsenin gözünün yaşına bakmadan, soruşturmanın ucu kime dokunursa dokunsun, üstü kapatılmadan, şeffaf, açık, adil bir yargılamanın yapılması kamu vicdanımıza bir nebzede olsa rahatlamasını sağlayacaktır.

Umudumuzu yitirmedik… Deprem sonrasında yüce milletimizin gücünü, dayanışmasını, birlik, beraberliğini, yüreğindeki şefkati, sevgiyi gördük… Allah yar ve yardımcımız olsun.

Kamuoyuna duyurulmasını rica eder… Çalışmalarımızda başarılar dilerim…

Related posts

Leave a Comment