21.DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK’İN BASIN BİLDİRİSİ

Değerli Basınımıza,

En son yaşadığımız Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli deprem felaketi ile canlarımız enkaz altında kalarak vefat eden ve yaralı kardeşlerimiz vardır. Vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralarımıza acil şifalar diliyorum.  Ülke olarak üzüntümüz çok büyüktür. Memleketimin güzel yürekli, yardımsever insanları kardeşlerinin yanında oldular. Herkes Tek Yürek oldu. Enkaz altında kalan canlarımızı kurtarmak, zor günlerde yanlarında olmak için hepimiz yollara düştük. Dayanışmanın ve yardımlaşmanın güzel örneğini gösterildi. Deprem bölgesinde yaklaşık 1900 gönüllü kuruluş çalışma yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Güzel ilimden Arama Kurtarma çalışmaları için gönüllü kuruluşlarımız EDAK, KEDAK başta olmak üzere, AFAD, ASKERLERİMİZ KOMANDA TABURU Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Muhtarlarımız, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız, Üniversitemiz, Meslek Odaları, Borsalar, STK’lar, Dernekler, Halkımız, Basınımız dahil herkes yardım seferberliği için TEK SES, TEK YÜREK olarak çalışmalar yaptılar ve yapmaya devam ettiler. Yardımları kendi elleri ile depremzede kardeşlerimize ulaştırdılar. Benim memleketimin güzel insanları. Birlik, beraberliğimiz, kardeşlik duygularımız daim olsun.

Ülkemizin deprem kuşağında olması nedeniyle; 1999 yılı Marmara Depremi bize çok büyük dersler çıkartmamız gerektiğini, depreme dayanıklı yapıların sağlamlığını, yetkili kişiler tarafından denetlemenin önemini, insanı deprem değil binanın öldürdüğünü, deprem öncesi, anında ve sonrasında neler yapılacağını yaparak yaşatarak ders niteliğinde gösterdi. Ancak son yaşadığımız Deprem felaketinde bir ders almadığımızı, yetkili kişilerin uzmanı olmadığından, liyakatsız , bilgisiz yöneticiler olduğundan, organizasyon ve planlama eksikliklerini gördük, yaşadık. Ayrıca 24 yıldır toplanan depreme hazırlık için toplanan Özel Tüketim Vergilerinin nerelerde kullanıldığının hesap verilmesini bir yurttaş olarak talep ediyorum.

1999 yılı Marmara Depreminden sonra Edirne ilimizde kurulan EDAK(Edirne Arama Kurtarma Derneği), daha sonra kurulan KEDAK (Keşan Doğal Afet Kurtarma Derneği), 2009 yılında teşkilat yapısı kanunla AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı)’dır.

Deprem felaketinde enkaz altında bir can kurtarmak için hemen bölgeye giderek, arama ve kurtarma faaliyetlerine katılan gönüllü derneklerimiz EDAK ve KEDAK’ta görev yapan arkadaşlarımıza, yardım faaliyetlerinde bulunan herkese şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Ülkemiz deprem kuşağında olması nedeniyle; 1999 yılı depreminden sonra yaptığımız başta okullarımız olmak üzere, tüm kamu ve kuruluşlarımızla, halkımızı, geleceğimiz çocuklarımızı deprem anı ve sonrası ne yapılması gerektiği, alınması gerekli önlemler ilgili eğitimlerin verilmesini talep ediyoruz. Ayrıca ilgili bakanlıklarımız, yerel yönetimlerimiz, odalarımız ve bilim insanları ile deprem öncesi yapılması gerekenler, öncelikle yapılarda önlem alınarak, eylem planlarının uygulamanın yapılması gereklidir.

Deprem, Sel, Yangın gibi doğal afetlerde görev yaparak uzmanlaşan gönüllü derneklerimiz ile ilgili İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere gerekli kurum ve kuruluşlar ile bir araya gelerek TBMM’den yasal düzenleme hazırlanarak geçirilmesi gereklidir. Gönüllü olarak görev yapan Doğal Afet Arama, Kurtarma Derneklerimizin ihtiyaç duyulan gereksinmelerin karşılanması, görev yapacak gönüllü kişilerin artması ve gerekli eğitimlerin verilmesi önemli olduğunu gördük.

Ülkemin, memleketimin güzel yürekli, yardımsever insanlarıma şükran ve sevgilerimi sunuyorum.

Allah bu tür acılardan bizleri korusun. Yar ve yardımcımız olsun.

Kamuoyuna duyurulmasını rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Related posts

Leave a Comment