CHP KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ TBMM ÇEVRE KOMİSYONU ÜYESİ VECDİ GÜNDOĞDU’NUN ‘8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’ NEDENİYLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

                          “KADININ İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR HAKLI MÜCADELE KAZANILAMAZ.”

8 Mart kadınlarımızın yaşamın tüm alanlarında yaşadığı ortak ezilmişliğini ve mücadelesini simgeleyen anlamlı bir tarihtir.

8 Mart, dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye ‘de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri bir gündür.

Bugün, şefkat ve emeğiyle hayata değer katan tüm emekçi kadınlarımızın direniş, hak arama ve dayanışma günüdür.

Bugün, kadını aşağılayan, emeğini sömüren ve onu ikinci sınıf gören her türlü çağdışı zihniyetlere, bu zihniyetleri besleyen sistemlere karşı çıkma günüdür.

Unutulmamalıdır ki; kadın emekçilerin olmadığı, içinde yer almadığı hiçbir haklı mücadele kazanılamaz.

Mustafa Kemal Atatürk, “bizim toplumumuzun başarı gösterememesinin sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır” biçimindeki saptamasının ardından, kurduğu Cumhuriyet’te Türk kadınını erkeklerden daha aydın ve daha bilgili olmaya çağırmıştır.

Bu doğrultuda Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ve laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti kadınlarımızın en büyük güvencesi olmuş ve olmaya devam edecektir.

Bu duygularla;

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde; kadını dışlayan, onu birlikte düşünme, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara bir kez daha karşı çıkıyor, tüm bireylerin her türlü ayrımdan uzak herkesin gelecek güzel günler için yan yana geldiği, birlikte mücadele ettiği özgür yarınlar dileğiyle tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum.

Related posts

Leave a Comment