İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Enez KAPLAN, Tekirdağ’da bulunan hastanelerin depreme ne kadar hazır olduğu ve bu konuda neler yapıldığı ile ilgili Sağlık Bakanı’na yazılı soru önergesi verdi.

            KAPLAN, 17 Ağustos 1999 ve 06 Şubat 2023 tarihlerinde ülkemizde meydana gelen depremleri hatırlatarak “Görüldü ki şehirlerimizde bulunan binalar ve hastanelerimiz bu felakete yeterince hazır değil. Binlerce insanımız hayatını kaybetmiş, milyonlarca insanımız evsiz kalmıştır. Ne zaman meydana geleceği belli olmayan olası Marmara depreminin de bölgedeki milyonlarca insanımızı etkileyeceği bilim insanları tarafından açıklanan bir gerçektir. Maalesef Tekirdağ ilimiz de bu felaketten etkilenecek illerin başında gelmektedir” dedi.

            Konuyla ilgili Milletvekili Enez KAPLAN, Sağlık Bakanı’na yazılı olarak cevaplandırılmak üzere aşağıdaki soruları sordu:

1-Tekirdağ İl ve ilçelerinde kaç tane devlet hastanesi ve özel hastane vardır?

2-Tekirdağ İlimizde bulunan devlet ve özel hastanelere depreme dayanıklılık testi yapılmış mıdır?

3-Son yirmi yılda Tekirdağ’da depreme karşı dayanıksız olduğuna karar verilerek yıkılan, yıkım kararı alınarak boşaltılan hastane var mıdır? Varsa kaç hastanedir?

4-Tekirdağ İlimizde depreme karşı dayanıklı olmadığı belirlenerek güçlendirme yapılan hastane sayısı kaçtır?

5-Tekirdağ’da bulunan hastaneler için depreme karşı gerekli önlemleri almak adına Bakanlığınız tarafından kaynak aktarılmıştır? Aktarılmış ise ne kadar kaynak ayrılmıştır?

6-Ülke genelindeki hastanelerimizin olası depreme hazırlıklı olması amacıyla, Sağlık Bakanlığı olarak çalışmalar yapmakta mısınız? Yapılıyor ise bu çalışmalar nelerdir?

7-17 Ağustos 1999 depreminden sonra Sağlık Bakanlığı olarak olası bir depreme hazırlık anlamında Tekirdağ ilinde bulunan hastaneler için ne tür çalışmalar yapılmıştır?

8-Bakanlığınızca, olası bir deprem veya doğal afet durumunda Tekirdağ İlinde sahra hastaneleri kurulması ile ilgili plan, program, proje çalışması var mıdır? Var ise ne tür çalışmalar yapmaktasınız.

Related posts

Leave a Comment