CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı Bezbaş, Seçime Doğru Programında konuştu:

“BU ÜLKEDE HERKES BİRİNCİ SINIF VATANDAŞTIR”

Barajlar bitirilecek ve 5 milyar TL Edirne çiftçisinin cebinde kalacak

İthalata karşı sonuna kadar tavır koyacağım

Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı ile Edirne’de 4-0 yapabiliriz

Depreme dayanıksız okullar için seferberlik ilan edilmeli

15 Mayıs’ta çok farklı bir ülkeye uyanacağız

Ülkemizin gençleri umudunu asla yitirmesin

MEHMET AYTAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 28. Dönem Edirne Milletvekili Aday Adayı Mustafa Bezbaş, Medya Keşan’da yayına başlayan Seçime Doğru Özel Programı’nda açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Bülent Saylam, Erdoğan Demir ve Mehmet Aytaç’ın hazırlayıp sunduğu program, geçtiğimiz akşam Medya Keşan Facebook ve YouTube kanallarından canlı olarak yayınlandı.

“KILIÇDAROĞLU, İKİNCİ ECEVİT”

Açıklamalarına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması üzerine sorulan soruyla başlayan Mustafa Bezbaş; “Kılıçdaroğlu’nun açıklanacağı belliydi. Çok uzun zamandan beri Sayın Genel Başkanımız hazırlandı bu işe. Meral Hanım’ın çıkışından sonra süreci çok iyi yönetti. Çok sakin bir lider. Olayları çok öngörülü bir  devlet adamı, naif yani hepimizde olması gereken özellikleri Genel Başkan taşıyor. Çok dürüst bir adam. Haram ile işi yok, ihale ile işi yok, ikinci Ecevit. Bizim gibi yani ülkenin geleceğini çoluk çocuğunu düşünen gençlerin, yurtdışına gitmesini istemeyen, tasarruflu, davranışlarıyla, hareketleriyle herkese dokunan bir lider. Türkiye’ye çok yakışacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“MEMESİNDEN SÜT AKAN HAYVANLAR KESİLDİ”

Bezbaş, tarım ve hayvancılık ile ilgili düşüncelerini de şu şekilde paylaştı: “Biz tarlada doğduk. Zaman içerisinde de yani tarım ve hayvancılık konusunda nelerin yanlış yapıldığını biliyoruz. Topraksız tarım çok revaçta, dikey tarım çok revaçta. Bunların hepsi yavaş olması gerekiyor ülkemizde. Kıyma 280 TL oldu ama bana sorun bakalım ne oluyor? Yem kaç para, hayvancılık yapanlar neler yaşadı diye. Memelerinden süt akıyor ineklerini kestirdi insanlara. Baskılıyorlar enflasyon atmasın diye. Ama sürdürülebilirliği yok. Bizde hayvancılık sanayi yemine dayalı daha çok. Bunun yerine maliyeti düşürmek için kaba yem ve silaj kullanılıyor. Dengeleme yapmaya çalışıyorlar. Ama özellikle küçük işletmeler çok sıkıntı yaşıyor. Ülkemizin koyun varlığı düştü”

“İTHALATA KARŞI SONUNA KADAR DURUŞUMU KORUYACAĞIM”

İktidarın ithalat politikalarını eleştiren Bezbaş, şunları söyledi: “Çakmak Barajı bitirildiğinde 513 bin dönüm yer, sulu tarıma geçecek. Hamzadere Barajıyla birlikte çok ciddi rakamlara ulaşılıyor. İki baraj da bitirildiğinde bugünkü fiyatlarla 5 milyar TL Edirne çiftçisinin cebinde kalacak. Biz suyun nasıl önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İkinci ürün için su önemlidir, sulu tarım için önemlidir. Çiftçilik yapan insanlar artık sulu tarıma döndükleri zaman tadı olur bu işin. İkinci ürün çok bereketli. Bunları sadece çiftçinin cebine para girişi olarak düşünmemek lazım.  Biz halkçı ve ithalat karşıtı insanlarız. Bu ülkenin kaynaklarını ektiğiniz zaman ayçiçeği yetecek ülkemize bu sefer. 20 yılda sahadan hiç Tarım Bakanı gelmedi. Hep dışarıda Bakan geldi. AK Parti iktidarı döneminde ben hiç iyi anılacak Tarım Bakanı duymadım insanlar tarafından. Çok büyük tarlalar eken trilyonlarca dolarlık ekim yapan şirketler var dünyada ve GDO’lu ürünler satıyorlar insanlara. Ben ithalat yapacağım diyen Tarım Bakanını sokmamak lazım kapıdan içeri. Bu konu milli güvenlik meselesi haline geldi. Tarım ve hayvancılığı birleştiren de ayrıştıran konular da var. Ama birbirlerinden besleniyorlar. Mesela pancar fabrikalarının satılması, üretimden kopması çok ciddi şeker sıkıntısı yarattığı gibi ülkemizde, pancarın dönüşümünden elde edilen postalar, bunlar da çok ciddi hayvancılık da katma değer sağlayan şeylerdi. Hayvancılar bunlarla ucuz şekilde ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Siz ayçiçeği ithal ediyorsunuz, yağ ithal ediyorsunuz. Size yağı satanlar, kalanını kendi üreticilerine veriyorlar”

“4-0 AYAKLARI YERE BASAN BİR İDDİA”

Edirne’de CHP ve Millet İttifakı’nın seçim performansı ile ilgili sözlerini de hatırlatan Bezbaş, şu şekilde konuştu: “4-0 ayakları yere basan bir iddaa. Neden şu an Türkiye’nin gerçekleri ile ilgili. Edirne, Keşan, Uzunköprü, dördüncü de hak eden bir arkadaşımız gelirse 4-0’ı zorlayacağımızı düşünüyorum. Tabi bu arkadaşların listeyi sahiplenmesiyle, partililerin mücadelesi ile olacağını düşünüyorum. Ama en büyük itici gücümüzün de Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı olacağını düşünüyorum. Toplumda karşılığı olan arkadaşlar listeyi belirleyecekler.”

“DEPREME DAYANIKSIZ OKULLARIN HEMEN YIKILMASI İÇİN SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ”

Bezbaş, öncelikleri ile ilgili de şunları kaydetti: “İlk önce yüz yüze eğitimi çözmemiz lazım. Pandemi ve deprem nedeniyle yüz yüze eğitimde çok aksaklık yaşandı. Bir kuşak gitti bu yüzden. Üniversiteye gitmeden üniversite mezunu olacaklar. Derhal yüzyüze eğitime dönülmesi lazım. Bütün okulların hemen ölçülmesi lazım. Depreme dayanıksız olan bütün okulların hemen yıkılması lazım. Bunun ülke genelinde seferberlik haline gelmesi lazım.  Üçüncü önceliğimizin de ben demokratikleşme olması gerektiği düşüncesindeyim. Konuşmaya korkuyor insanlar artık. Bırakın insanlar düşüncelerini söylesinler. Olmazsa olmaz şu anda tencerelerde dört dert kaynıyor dert. Enflasyon çok yüksek, et pahalı, süt pahalı,  insanlar ulaşamıyor. Tabi üreticiye sorduğunuzda da yem pahalı. Çftçilerin sorunları var, memurların sorunları var, emeklilerin çok ciddi sorunları var. Emeklilerin ücretlerin çok ciddi anlamda düşük kaldı. Kiracıların sorunları var.”

“BU ÜLKENİN HER VATANDAŞI BİRİNCİ SINIF VATANDAŞTIR”

Bezbaş, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Bu ülkenin tüm insanları birinci sınıf vatandaş. Kavga etmeyeceğiz, konuşacağız ve sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz. Ülkeyi büyütmek için de mücadele edeceğiz. Herkes fazla milliyetçiliklerini bastıracak. Hepimiz birbirimize sarılacağız. Kurtuluş Savaşı’nda nasıl sarıldıysak yine sarılacağız. Bu güzel ülkeyi güzel yerlere götürmek için mücadele edeceğiz. İthalata da hep beraber karşı çıkacağız. Şarkıcının ne şarkı söyleyeceğine bırakın kendi karar versin. Radikal dinciliğin fayda getirdiği ülke yok dünyada.  Pakistan’da, Afganistan’da neler yaşıyorlar insanlar. Kadınlar ve çocukların nasıl ezildiğine bakın. Atatürk’ün bu güzel emanetini hep birlikte güçlendireceğiz. Hep beraber güzel ülkemize hizmet edeceğiz.”

“15 MAYIS’TA ÇOK FARKLI BİR ÜLKEYE UYANACAĞIZ”

Bezbaş, sözlerinin sonunda şu mesajı verdi: “Gençlerimize şunu söylemek. Umutsuzluğa kapılmayın. Çocuklarımızın olduğunu biliyorum ama asla umudunuzu kaybetmeyin. 15 Mayıs’tan inanın çok farklı bir ülkeye uyanacağız. Her şeyin önünde gençlerin olduğu bir ülke olacak. Küçük mikro işletmelere büyük imkanlar sağlayacağız.  Yeni müteşebbislerin yeni hikayeleri yazılacak. Yetenekli gençlerimizin üzerindeki yükleri kaldıracağız. Gerçekten ülkeye katkı sunacak, gerçekten ciddi yatırımlar yapılacak ve önü açılacak insanların. Bu ülkenin insanı, doğası, tarımı, hayvanı için çok çalışacağız. Ankara’daki odamızın kapıları halkımıza açık olacak.”  

Related posts

Leave a Comment