Encümen toplantısında; “Su Tasarrufuna Yönelik Önlemler” oy birliğiyle kabul edildi

Keşan Belediyesi Encümen Toplantısı 16 Mart 2023 Perşembe günü gerçekleştirilirken, toplantıda “Su Tasarrufuna Yönelik Önlemler” konusunda oy birliği ile karar alındı.

Saat 15.00 sıralarında başlayan Encümen Toplantısı’na; Keşan Belediye Başkan Vekili Tarık Uysal, Encümen Üyeleri Yüksel Alioğlu, Soner Akgün ve Hasan Balcı katıldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; Keşan’ın içme ve kullanma suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Kadıköy Barajı’nın sürdürülebilirliğini sağlamak, yaşam kaynağı olan suyun korunması adına önemli kararların alınması gerektiği ifade edilirken, şöyle denildi: “İçinde bulunduğumuz süreçte etkilerini fazlasıyla hissetmeye başladığımız küresel ısınma ve bunun sonuçlarından biri olarak yağışların mevsim normallerinin altında kalması nedeniyle, kentimizin en önemli kaynaklarından biri olan Kadıköy Barajı’nın korunması adına kentin tüm paydaşlarının hassas ve dikkatli olması kaçınılmaz bir durum olmuştur. Temiz bir çevre ve geleceğe emanet edilecek olan doğa için sürdürülebilir yatırımlardan taviz vermeyen Belediyemiz tarafından, dönem dönem gündeme getirilen tasarruf tedbirlerine yönelik bilgilendirme ve konuya ilişkin somut çalışmaların yanında son olarak Belediye Encümenimizce de su tasarrufuna ilişkin kenti yakından ilgilendiren bir dizi karar alınmıştır. Bu kapsamda; konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, halı ve kilim yıkamalarının yasaklanması, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanması, oto kuaför-yıkama işletmelerinde su tüketiminin max. 20 m3/ay olarak uygulanmasına, oto kuaför-yıkama, halı yıkama hamam, WC vb. gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine böylece yeraltı su kullanımının tespitinin yapılmasına, bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama/damlama sistemleri kullanılarak yapılması, park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesi, Kadıköy Barajı rezervinin yeterliliğine göre uygun görüldüğü taktirde bu kararların 30 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olması; kontrol ve denetimin Belediyemizin ilgili müdürlükleri tarafından yapılması oy birliği ile kabul edilmiştir. Su tasarrufuna yönelik bu kararlara uymayanlar hakkında ‘5326 Sayılı Kabahatler Kanununca’ cezai işlem uygulanacaktır.”

Related posts

Leave a Comment