MALKARA BELEDİYESİ TARAFINDAN ORMAN HAFTASI SEBEBİYLE FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

21-26 Mart Orman Haftası sebebiyle 21 Mart 2023 Salı günü saat 11.00’de Malkara Belediyesi tarafından Sinanpaşa Ağaçlandırma Sahasında fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi.

Ayten – Orhan Balkan Anaokulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliğinde, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Akkaya, Belediye Meclis Üyesi Gökhan Doğan, Ayten – Orhan Balkan Anaokulu öğretmenleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yer aldı.

Fidan dikimi etkinliğinde konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi kurmak, çevre değerlerini geliştirmek yolunda çok önemli bir etkinlik olan Orman Haftası ve ağaç bayramını minik yavrularımızın katılımıyla Sinanpaşa Ağaçlandırma Sahasında yaptık.

Doğa ile erken yaşta tanışma, çocuğun gelişimi açısından önemli bir ihtiyaç olduğu gibi, doğanın yaşamlarının bir parçası olduğunun da farkındalığını sağlar.  Doğa eğitimi etkinlikleri, doğa algısının oluşumunda ve şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Çocuk ile doğa arasında ilişki kurulmalıdır, çünkü bu çocuğun bedeni, zihni ve ahlaki gelişimi için gereklidir.

Bu duygu ve düşüncülerle fidan dikimi etkinliğine katılan yavrularımızı gözlerinde öpüyor, onlara bırakacağımız en iyi mirasın yeşil bir dünya olacağını bilmelerini istiyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ayten – Orhan Balkan Anaokulu öğrencileri ve öğretmenleri tarafından fidanlar toprakla buluşturuldu.

Sinanpaşa Ağaçlandırma Sahası Hakkında;

1990 yılında Orman Alanı Ağaçlandırma Sahası olarak kabul edilen alana 2008 yılına kadar 37.000 fidan dikimi yapıldı.

2009-2010 yılında 20.000 fidan dikimi 2010-2022 yılları arasında da 61.000 adet fidan dikimi yapıldı.

Toplam 118.000 fidan toprakla buluşmuştur.

Fidanların cinsleri,

 Yapraklı fidan-Çınar, Akçaağaç, Yalancı Akasya, İğde, Dışbudak, Katalpa, Armut, Kiraz iğneli fidan- Kızılçam, Karaçam, Fıstık çamı, Ladin, Mavi Servi, Kara Servi, Toros Sediri

Related posts

Leave a Comment