“Kanser’in tedavisi erken teşhis ile mümkündür”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, 1-7 Nisan tarihleri arasında, vatandaşların “Kanser ve Kanser’den Korunma” konusunda farkındalığını arttırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği “Kanserle Savaş Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında; “Kanser, günümüzde sürekli artış gösteren halk sağlığı sorunudur. Ortak özellikleri nedeniyle birçok hastalık, Kanser başlığı altında toplanmaktadır. Dünyada ölüm nedenlerinde ciddi bir yüzdeliği olan Kanser’in önlenebilmesi ve tedavi edilebilmesi, Kanser’e neden olan risk faktörlerinden kaçınma ve erken teşhis ile mümkündür.

Kanser’e kalıtsal etmenler ile düzensiz beslenme ve stresli bir yaşamın sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar Kanser’e yakalanma riskini artırmaktadır. Dolayısıyla Kanser Hastalığı’na dair bilinçlenmek; zihnen ve bedenen sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmek, çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştirmek kanserle mücadelede önemli bir yer teşkil etmektedir.

Kanserle mücadelede devletimizin ilgili birimlerince yapılan çalışmaların yanında birey ve toplum olarak Kanser Hastalığı’nın farkında olmalı, bu hastalığa yol açan alışkanlıklardan uzak durmalı, başta kendimiz olmak üzere ailemizin sağlığına gereken özeni göstermeliyiz. Ayrıca Kanser’in erken tanı ile önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız.

Gelişen teknoloji sayesinde, çağımızın en ölümcül hastalıklarından biri olan Kanser Hastalığı’nın tanı ve tedavisinde ilerlemeler kaydedilse de maalesef hala can almaya devam etmektedir. Bu sebeple, vatandaşlarımızın Kanser konusunda bilinçli olması, şüphelendiğinde hemen doktora başvurması ve erken tanı konulması hastalığın tedavisinde büyük önem arz etmektedir.

Bu düşüncelerle; “Kanserle Savaş Haftası”nın vatandaşlarımızın Kanser konusunda bilinçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, Kanserle mücadelede emek harcayan herkese başarılar diliyor, Kanser hastalarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Related posts

Leave a Comment