Ergene İlçesi sınırları içinde yapılması planlanan “ERGENE DEVLET HASTANESİ” yılan hikayesine döndü.

Ergene 50 Yataklı Devlet Hastanesi Yapım işi ilk ihalesi 25 Şubat 2021 tarihinde 2021/91133 ihale kayıt numarası ile açılmıştı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 25 Mart 2021 tarihinde teklifleri toplanmış ihaleyi Özsoy İnşaat adlı İstanbul firması almış ve 16 Kasım 2021 tarihinde 600 takvim günüde bitirilmek üzere sözleşme imzalanmıştı.

Ergene’de yapılması hedeflenen devlet hastanesi ile ilgili olarak AK Parti Ergene İlçe Başkanı İbrahim Gönül, 27 Mart 2021 tarihinde sosyal medya hesabından “Çok kıymetli hemşerilerim, Ergene Devlet Hastanemizin ihale aşaması hamdolsun tamamlanmıştır. Allah’ın izniyle en kısa zamanda temelini de atacağız. Ergene’mize ve bölgemize hayırlı olsun. Ergene için inandığımız yolda yürümeye devam ediyoruz. Durmak yok çalışmaya devam!” diyerek yaptığı açıklama ile müjdeyi vererek ihale aşamasının tamamlandığını belirtmişti.

İhaleyi alan firma bir süre sonra bölgeyi telle çevirerek temel kazma çalışmasına başlamış ve kısa bir çalışmadan sonra sebebi bilinmeyen bir şekilde çalışma durdurulmuştu.

Sağlık Bakanlığı, 4 Ocak 2023 tarihinde Kamu İhale Kurumu Bülteninde 2022/1508471 ihale kayıt numarası ile 2.bir ihale duyurusu yayınladı. Yayınlanan ilana göre, Tekirdağ Ergene 50 Yataklı Devlet Hastanesi İkmal Yapım 4734/19 Açık İhale kapsamında gerçekleştirileceği bilgisine yer verildi. Bu duyuruya göre 2. İhale 6 Şubat 2023 tarihinde yapılacaktı.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel 23 Aralık 2022 de yaptığı açıklamada; “AK Parti MKYK toplantısında Sağlık Bakan Fahrettin Koca ile yaptığım görüşmeler neticesinde Ergene ilçemizde hizmet verecek 50 yataklı Ergene Devlet Hastanesi ihale tarihinin 6 Şubat 2023 olarak belirlendiği müjdesini aldım. İlimize ve Ergene ilçemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer vermişti.

Proje tamamlanmış olsaydı;

Hastanede 21’i tek yataklı, 12’si iki yataklı olmak üzere 33 adet nitelikli hasta odası olacaktı. 3 ameliyathane, 4 doğum salonu, 23 poliklinik, 4 yataklı yoğun bakım ünitesi, diyaliz ünitesinde 10, palyatif serviste 2, yanık ünitesinde 2 yatak ile hizmet verecekti. Yetişkin ve çocukta 12 müşahede yatağı yer alacak, acil serviste 2 poliklinik odasında hasta kabulü yapılacaktı. İlçenin sağlık sorunlarına yerinde çözüm olacak hastane sağlık hizmet sunumunu güçlendirecekti.

KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR?

Son ihalenin ardından yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen konuyla ilgili ne Sağlık Bakanlığı’ndan ne AK Partili Tekirdağ Milletvekillerinden ne de AK Parti İlçe Başkanlığı’ndan her hangi bir açıklama kamuoyuyla paylaşılmadı.

Related posts

Leave a Comment