14-20 NİSAN ŞEHİTLER HAFTASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Şehit ve Gazilerimiz Her daim kalbimizde

Yılın bir çok gün ve haftalarında  düzenlenen Şehitler ve Gazileri anma günleri yapılan kanun değişikliği ile yılda iki güne indirilmiş ve 18 Mart Gününün Şehitler Günü ile 19 Eylül Gününün Gaziler Günü olarak belirlenmişti.

Eskiden törenlerin düzenlendiği 14 Nisan Şehitler Haftasının kanun ile kaldırıldığını belirten, Ergene Şehit Ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Mustafa ERDEN konu ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Önceden törenlerin düzenlendiği 14 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle mesajların yayınlandığını ve Dernekleri tarafından  neden hiçbir program düzenlenmediğine dair tepkiler aldıklarını belirten Başkan ERDEN

“Bilindiği üzere daha önce Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimizi anmak için değişik zamanlarda ve günlerde;

19 Eylül Gaziler Günü

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü

14 Nisan Şehitler Haftası   

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü 

25 Nisan Kara Şehitlerini Anma Günü

4 Nisan Deniz Şehitlerini Anma Günü Anma programları ve çelenk törenleri düzenleniyordu.

27.6.2002 tarih ve 4768 Kanun Numarası ile 18 Mart Gününün Şehitler Günü Ve 19 Eylül Gününün Gaziler Günü İlân Edilmesi Hakkında Kanun yayımlanmıştır.

24.08.2003 tarih ve 25209 Sayılı Resmî Gazete de de 18 Mart Şehitler Günü Ve 19 Eylül Gaziler Gününde Yapılacak Törenler Hakkında Yönetmelik yayımlanmıştır.

Anılan bu kanun ve yönetmeliklerden sonra artık Ülkemizde 18 Mart tarihinde Çanakkale Deniz Zafer Kutlaması ve Şehitlerimizi Anma Günü olarak resmi törenler düzenlenmektedir. Yine aynı Kanun ve Yönetmelikler kapsamında 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bazı kurum kuruluşlar basında 14 Nisan Şehitler Haftası münasebetiyle mesajlar yayımlamakta olup derneğimize Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz ile halkımızdan neden hiçbir program düzenlenmiyor diye tepkiler geldiği için böyle bir bilgilendirme yapmak zorunda kaldık.

Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimiz devletimiz ve halkımız tarafından her zaman anılmaktadır. Devletimiz bizlere gereken ilgi ve alakayı her daim göstermektedir. Kamuoyuna saygı ile duyururuz” dedi.

Related posts

Leave a Comment