Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Aslı Avcı, Müzeler Günü’nü kutladı

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı, 17 Mayıs 2023 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “18 Mayıs Müzeler Günü”nü kutladı.

Uluslararası Müzeler Konseyi’nin (ICOM), müzelerin toplumların gelişiminde kilit rol alan kurumlar olduğunu vurgulamak, bu kurumlara ortak hareket platformu sağlamak ve halkın dikkatini müzelere yöneltmek amacıyla her yıl farklı bir temayla yılda bir günü “Müzeler Günü” olarak ilan ettiğini kaydeden Avcı, bu yıl için ICOM tarafından belirlenen temanın “Müzeler, Sürdürülebilirlik ve Refah” olduğunu söyledi.

 “18-24 Mayıs Müzeler Haftası”nın 2011 yılından itibaren tüm üye ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de 18 Mayıs’ta “Müzeler Günü” olarak kutlanmaya başlandığını ifade eden Aslı Avcı, “Birçok farklı tanımı olan ‘müze’, özellikle son yıllarda; kentteki tarih ve kültür mirasının korunmasında aktif rol oynayan ve turizme katkısı açısından kentin bir bütün olarak tanıtımına ve markalaşmasına yardımcı olan; eğitim, koruma, iletişim ve kültür merkezine dönüşmüştür. Kentin diğer kurum ve kuruluşları ile paydaş projeler üstlenen, kütüphanesi, geçici sergi alanları, atölye çalışmaları ile insan odaklı yaklaşım sergileyen müzeler, zamanla kentin sosyo kültürel hayatına katkı sunan kurumlar haline gelmeye başlamıştır. Biz de Keşan Belediyesi olarak bu tanımların ışığında, kentimizin en önemli tarihi yapılarından biri olan binamızın restorasyonunu tamamlayarak kentimizdeki kültür mirasının korunmasına katkı sağladık. Bunun yanı sıra, kentimize modern bir meydan kazandırarak sosyo kültürel hayata katkı sunmak adına bahçe düzenlemesi projemizi başlattık. İç tefrişat projemizle de kentimizin tarihini, kültürünü gelecek kuşaklara aktaracağımız, yeni nesil bir müze kurguluyoruz. Kurum ve kuruluşlarla iş birliği kapsamında geçtiğimiz yıl Trakya Üniversitemizin düzenlediği “100.Yılında Keşan Sempozyumu”na paydaş kurum olarak katkı verdik. Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği tarafından online olarak düzenlenen STK ve Kamu kurumları akreditasyon komisyon toplantısına katılım sağladık. Marmara Belediyeler Birliği müzecilik eğitimi programına müzecilik deneyimlerimizi paylaşmak ve eğitime katılan belediyelere örnek olmak adına katılım sağladık. Kentimizin tanıtımına katkı sunmak amacıyla binamız özelinde Keşan’ın Çanakkale Savaşları’ndaki önemine ışık tutan bir belgesel hazırladık. Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasına katılarak restorasyon uygulamamız ile ödül almaya hak kazandık.” şeklinde konuştu.

“Kent Müzeleri bulundukları kentin belleğidir”

Avcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Günümüz yaşam koşullarında farklı etkenlerle değişen ve büyüyen kentlerde, somut olmayan kültür mirasımız olan geleneklerimiz giderek unutulmakta, bir kısmı yok olmaktadır. Özellikle Kent Müzeleri tam da bu noktada bir bellek görevi üstlenip, kentin kimliğini ve geçmişini ziyaretçisine aktararak yaşadığı kentle tanışmasını sağlar. Kentin kültürünü ve tarihini kentlilere aktarmak ve anlatmak kent müzelerinin sorumlulukları arasındadır. Müze Keşan olarak bu sorumluluk gereği, kentin geçmişi ve kültürüyle uyumlu bir değişime katılan ve kentli bilincine sahip hemşehriler yaratmak asıl hedefimizdir. Müzeler Günümüz kutlu olsun.”

Related posts

Leave a Comment