CHP SEÇMENİ BUNU HAK EDİYOR MU ?

Öncesi ayrı değerlendirme konusu yapılabilir fakat 2002 yılından bu yana Türkiye genelinde yapılan tüm seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı sürekli seçim kaybeden ve seçmenini seçim öncesi bu sefer kazandık, kazanıyoruz diye motive eden, heyecanlandıran, ümitlendiren CHP seçmenine her seçimde hüsran ve hayal kırıklığı yaşatıyor.

Uzun yıllardır oyu %22 %25 bandına sıkışan Türkiye’nin en eski ve en köklü partisi ve de ona inanan gönül ve oy veren seçmen bu mağlubiyetleri, bu üzüntüleri, bu düş kırıklıklarını hak ediyor mu ?

Seçim akşamı sonuçlar belli olduktan sonra gençlerin kadınların ve diğer CHP tabanının gözünün yaşlı kalmasına, bunu onlara reva görenler, partinin bu duruma düşnesine sebep olan olaylar nedir, kişiler kimlerdir ?

ADAY BELİRLEMEDE YAPILAN YANLIŞLAR

Örgütlerin sesine kulak tıkayan, aday belirlemede ön seçimleri rafa kaldıran

“Ben yaptım oldu.”

“Ben böyle istiyorum.”

diyen egosu yüksek, kibirli, insanlara tepeden bakan kişi ve zihniyetin partinin bir arpa boyu yol gidemesinde en büyük etken olduğu herkesin malumu !

Halktan kopukluk başka bir sebep.

İsminde halk oup da halktan bu kadar uzak ve kopuk olmak da ayrı bir sebep.

Toplumda genel kanı ise partinin ulaştığı bu oyun başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine verildiği doğru aday doğru yönetici ve halk da karşılığı olan isimlerle yol yüründüğünde oyların mevcutun çok üstüne çıkacağı yönünde.

TEKİRDAĞ’DA DA BAŞARI YOK

İlimiz Tekirdağ’da da 7’den 8’e çıkan milletvekili kontenjanında normal şartlarda oy dağılımı CHP’ye 4 vekil verecekken bunun 1 tanesinin başka bir partiye adeta hediye edilmesi CHP seçmeninde büyük öfke yarattı.

Ama şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekiyor. CHP son seçimde  oy artışından dolayı 4 vekil çıkarmış değil. Tekirdağ’da oyların genel dağılımı zaten yeni kontenjanı 1.partiye verecekti.

Neticeye gelirsek öyle yada böyle yine 3 milletvekiliğiyle kalındı. Başka bir bakış açısıyla bu bir başarısızlık olarak da okunabilir.

Özetle halka inemeyen sadece Cumhuriyet ve Atatürk değerleriyle oy alan CHP iyi yöneticelerle iyi adaylarla bu oyunu çok daha yükseklere taşıyabilecekken partiyi yavaşlatan, partiye yük olan, partiyi ileriye götüremeyen isimlerle seçim kaybetmeye, fark yemeye, partiye gönül verenleri, oy verenleri üzmeye devam edecek gibi görünüyor.

NOT : Bir sonraki sayımızda CHP’nin örgütsel hatalarından (sandıklarda ne derece tedbir alıp alamadığından) bahsedeceğiz.

Related posts

Leave a Comment