CHP KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ TBMM ÇEVRE KOMİSYONU ÜYESİ“SİVAS KATLİAMININ YIL DÖNÜMÜ” NEDENİYLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

                           “BU ÜLKEDE AYDINLARIN YAKILDIĞINI UNUTMA!”

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamının üzerinden tam 30 yıl geçti. 30 yıl önce Madımak Oteli’ne sonrada tüm ülkemize düşen ateş yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor.

Farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören otoriter zihniyet yok olmadığı sürece tehlike hala devam etmektedir.

Aynı coğrafyada barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama kararlılığımızı hedef alanlar dün vardı, bugün de var, yarında olacaklar.

Haksızlık ve hukuksuzluk üzerine kurulu yönetimlerini baskı ve zora dayanarak ayakta tutmaya çalışanlar toplumu daha fazla kutuplaştırmaya, bölmeye devam ederken yaşanan katliamları unutmamızı, alışmamızı, baskı düzenine toplumun teslim olmasını beklemektedir.

Biz biliyoruz ki;

Bu tehlikeli anlayışın ve yönetimin tek panzehiri, Mustafa Kemal’in laiklik ilkesine sarılmak, laikliği anlamak, anlatmak ve yaşam biçimi haline getirmektir.

Adaletsizliğin, ırkçılığın, gericiliğin, terör ve savaşların temel nedeni, bilimsel temelli eğitimden ve laiklikten uzaklaşmaktır.

Bizler Mustafa Kemal’in yolunda ve izinde;

İnsanca bir yaşam ve demokratik bir ülke isteyen herkesi hedef tahtasına koyanlara, farklılıklarımızla bir arada yaşama umudumuz yok etmeye çalışanlara inat birbirimize daha fazla kenetleneceğiz, daha fazla insanca yaşamı savunacağız.

Bu doğrultuda;

Sivas Katliamının 30. Yıl Dönümünde; karanlığın, baskının hâkim olmasını isteyen gerici anlayışın, aydınlığa, demokrasiye, barış ve kardeşliğimize karşı gerçekleştirdiği Madımaktaki alçak saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyor,

Yitirdiğimiz laik, çağdaş, Türkiye Cumhuriyeti sevdalısı tüm canlarımızı özlemle, saygıyla anıyorum.

Related posts

Leave a Comment