Saray’daki Sünnet Şöleni unutulmaz anlara sahne oldu

Saray Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği Sünnet Şöleni renkli görüntülere sahne oldu. 65 çocuğun sünnet olduğu etkinlikler boyunca aileler, çocuklar ve Saray halkı doyasıya eğlendi.

Sünnet Şöleni etkinlikleri saat 15.00’te Atatürk Kültür Merkezi önündeki eğlencelerle birlikte başladı. Palyaço ve kostümlü çizgi film karakterleri eşliğinde dans eden çocuklar için öncesinde yüz boyama etkinliği de gerçekleştirildi. Alandaki eğlenceler esnasında mısır, pamuk şekeri, cips, lolipop, limonata ve lokma ikramı yapıldı. Alana kurulan devasa oyun parkları, çocukların en çok ilgisini çeken oyun araçları olarak şölenin gözdesi oldu. 

Başkan Erkiş’ten personele özel teşekkür

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, aileler için unutulmaz öneme sahip olan Sünnet Şöleni açılışında yaptığı konuşmada şu şekilde konuştu:

“Sevgili hemşehrilerim; örfümüz, ananemiz, toplumsal geleneğimiz gereği çok önemli olan sünnet merasimlerinde sizlerle birlikte gülüşü cümbüşüyle, kızan kımıl, kirve hısım aşiret çocuklarının, her birimizin, Saray’ın Türkiye’nin birçok yerinden insanların gelip de harman olduğu Saray’ın evlatlarının, bugün burada, böylece bu soylu geleneği sürdürmek adına bizlere destek vermeleri ve saygıdeğer misafirlerimizle birlikte bu ikinci sünnet şölenimizin karşılık bulması Saray’ın nabzını yükseltmiştir; heyecanımızı artırmıştır. Konfüçyüs der ya ‘Basitlikte erdem vardır’ diye; basit, şaşaaya ihtişama kaçmadan halk çocuklarının burada bizlerle hemhal olması, içimizi ayrıca ısıtmaktadır. Burada Dursun abimin torunu, Necmi abimin torunu, Yaşar arkadaşımın yeğeni, burada Miraç, burada Aslan, burada bütün Aslan’lar, hep bir arada, bir benzer törende, hiçbirimizin ötekinden farklı, hiçbirimizin ötekinden üstün olmadığını ortaya koyan, nefis, sade bir halk merasimiyle, erkekliğe adım atmaları içimizde büyük bir heyecan yaratmaktadır. Anne-babalarına sonsuz teşekkür ediyorum. Büyükannelerine, büyükbabalarına şükranlarımı bildiriyorum. Burada evlatlarımızın büyük bir törenle, belediyenin kısıtlı, sade imkânlarıyla buluşması ve burada bu güzel günümüzü hep birlikte kutlamak adına çıktığımız yolda olayın bir şölene dönmesi içimizde büyük bir heyecan yaratmaktadır.  Emeği geçen Kültür ekibine, başta Arif Başkanım olmak üzere, bu işin fikir babası Sayın Aytaç Gonce’ye, mavili tişörtleriyle size önümüzdeki 5-6 saatte hizmet verecek olan Kültür ekibine de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Saray, her birimizin katkılarıyla daha anlamlıdır. Her birinizin katkısı bundan sonraki süreçlerde de sürsün istiyoruz. Buralara kadar gelerek, buraları şenlendirdiğiniz için her birinize müteşekkir olduğumu bildiriyorum. Allah hepinizden razı olsun. Sağ olun, var olun.”

Başkan Erkiş, “konvoy başı” oldu

Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan düğün salonunda Emrah Balta Davul Zurna Ekibi’nin muhteşem performansıyla doyasıya eğlenen çocuklar için akabinde mevlit okutuldu. Sünnet merasimlerinin olmazsa olmazı haline gelen araç konvoyunda Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş makam aracıyla başı çekti. Konvoyun ardından tüm katılımcılara geleneksel pilav ve ayran ikramında bulunuldu.

Lüle Kardeşler kulakların pasını sildi

Akşam saatlerinde sünnet çocuklarına kına yakılmasının ardından Lüle Kardeşler orkestrasının muhteşem ezgileri eşliğinde gerçekleştirilen düğünde tüm aileler ve katılımcılar gönüllerince eğlendi. Gece geç saatlere kadar süren etkinliklere CHP Saray İlçe Başkanı Erol Gürler, Saray Belediyesi Meclis Üyeleri Sait Nayir, Cemil Ertan ve mahalle muhtarları da katılım sağladı.

Related posts

Leave a Comment