Helvacıoğlu, asılsız iddialara cevap verdi

  • “Bundan sonra Salim Şen ile masaya oturmayacağım”
  • “İşçilerimizi galeyana getirmeye çalışıyorlar”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 9 Ağustos 2023 Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmede bulundu.

                Helvacıoğlu, toplantıda Ankara temasları, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan mobaya elektrik faturası geldiği iddiaları ve Keşan Belediyesi’nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası’na üye sözleşmeli işçilerin seyyanen zammın kendilerine yansıtılmadığı iddialarıyla ilgili bilgilendirdi.

                Saat 10.00’ sıralarında başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda; Başkan Yardımcıları Yakup Balcı ve Nuran Uslu, Belediye Meclis Üyesi Sema Kılıç, Hukuk İşleri Müdürü Orkan Özkaya ve İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Doğru hazır bulundu.

“Kendisini kınıyorum”

                Toplantıda konuşan Helvacıoğlu, 8 Ağustos 2023 tarihinde kadrolu işçilerinin bazılarının ve sendika temsilcilerinin belediye hizmet binası önünde basın açıklaması yaptıklarını ifade ederek, “Doğru olmayan çok şey var. Salim Şen’i basın toplantısına davet ettim, gelemeyeceğini söyledi. Biraz daha araştırdığımda da Salim Şen’in DİSK’te, Ankara’da önümüzdeki hafta seçimleri varmış. Yazıktır günahtır bunlarla vakit geçirilmez. Bu doğru bir yöntem değil. DİSK’e, işçilere, Ankara’ya iyi görünmek için belediyemizin kadrolu işçilerine oyun oynamış. Bu da doğru değil. Kendisini kınıyorum. Sendika konusunda bundan böyle sadece belediyemizdeki temsilciler ile muhatap olacağım. Gereğini yaparız.” dedi.

“Yılda 6 adet ikramiye alıyorlar”

Trakya’da işçilere en iyi ücreti veren belediye olduklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Dışarıda bin 400 adet genç CV bırakırken, iş bırakacağız, bize 30 bin TL yetmiyor deyip işçilerimizi galeyana getiriyorlar. O açıklamaya giden 40 işçimizin çoğunluğu gel gidelim diyenlerle dolu. Zaruri baskı yapılarak meydana gitmişler. 4 senedir DİSK’e üye olan tek muhalif belediyeyiz. 2024 seçimleri geliyor diye yukarıdan aldığı mesajları belediyemize uygulayan, yorma politikası yapan, seçim atmosferinde kendini öne çıkararak şov yapmıştır. Yazıktır, günahtır. Ankara’da DİSK’in seçimleri var diye şov yapan Salim Şen’i bu toplantıya davet ettim. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanan bizlerinde imzaladığı memurların %17’lik zam oranı var. Biz kadrolu işçilerimize yılbaşında %42 zam yaptık. Bu zammı yaparken kendilerine dedik ki memura gelen zam size de yansıyacak dedik. %18 zam geldi. %42 + %18 zam %60 eder. Kadrolu işçilerimizde %60 zam ile birlikte en yüksek maaş 28 bin 500 TL, en düşük ise 24 bin TL olacak. Bunu Salim Şen gelsin yalanlasın. Yemek, yakacak, hastalık, işçi servisi, izin parası, yıpranma, yükseköğrenim, yıpranma, ağır hizmet, işçi riski ödemeleri ve yılda 6 adet ikramiye alıyorlar. 12 ay maaş verirken 6 maaş daha alıyorlar.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız seyyanen zammı sadece memurlara vermiştir”

Şen’in “Sözünü tutsun” sözlerini hatırlatan Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben sözümü tuttum. Sözleşme zamanı da değil. 1 Ocak’ta imza zamanı. Zamansız bir eylem, operasyon. Sırf kendilerini öne çıkarsınlar diye işçilerimizi mağdur ediyorlar. Cumhurbaşkanımız seyyanen zammı sadece memurlara vermiştir. Vergiye tabi değildir, emekliliğe etki etmiyor, zam değil ilave ödemedir.”

“Böyle bir şey söz konusu değil”

Sözleşmedeki söz konusu madde ile ilgili bilgi veren Özkaya ise, “657 Sayılı Devlet Memurları Kadrosunda çalışan personele gelecek zamma aynı oranda işçilerin ücret ve ücret içeren sosyal yardımlarına uygulanır demektedir. Zammın genelgesinde zam oranı %17,55 yazmaktadır. Bu oran uygulandı. Bahsedilen olan başka bir durumdur. 7456 sayılı kanunla yalnızca özgün memurluğa ait olan bir ödeme ile ilave ödeme şeklinde verilmiştir. Zammın kelime anlamı mevcut bir ödemeye yapılan artıştır. Bu ödeme bugüne kadar devlet memurlarında yoktur. Yeni bir kanunla yalnızca memurlara etki eden bir düzenlemedir. Önümüzdeki ay bir zam daha yapılırsa onu da uygulamak zorundayız. Bu ilave ödeme maddede açıktır. Yalnızca ve yalnızca vergiye tabi olmayacak şekilde, memurların özlüğüne de etki etmeyen net bir ödemedir. Eğer burada gelen zamlar ya da memura kanunla verilen her türlü haklar gibi anlaşmış olsaydık bunları ödemek durumundaydık. Ancak böyle bir şey söz konusu değil.” diye söyledi.

“Trakya’da en iyi maaşı veren belediyeyiz”

Geçtiğimiz ay kadrolu işçilere zamsız haliyle 1 milyon 150 TL maaş ödemesi gerçekleştirdiklerini dile getiren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Kişi başına 22 bin 500 TL kişi başına düşen maaş. En düşük maaşın 17 bin 500 TL olduğunu söylüyorlar. Gerçekleri konuşmuyorlar.  Sendikacılar kendileri prim yapsınlar diye gerçekleri konuşmuyorlar, belediyenin huzurunu bozmaya çalışıyorlar, işçileri galeyana getirmeye çalışıyorlar. 51 arkadaşımızın zamsız maaşları Trakya’nın diğer belediyelerinde işçilerin zamlı hali. Araştırın. ‘Mahkemeye verin demişim’, dedim ki; ‘Anlaşmamız da seyyanen ödeme yok. Mahkemeye yoluna gidelim haklı çıkarsanız veririm’. Ben de kurallara uyuyorum. 8 bin TL memura seyyanen verildi. İşçiye ver demiyor. Memura verilen %17.55’lik zammı veriyoruz. %60 oranında bir zam var ve maaşlar 30 bin TL’lere geliyor. Trakya’da en iyi maaşı veren belediyeyiz. 8 bin TL seyyanen ödeme hak değil. Hak ise Trakya’da örnek gösterin. Örnek yok. Bunlar doğru işler değil. DİSK gibi sendikalar yıllardır belediye başkanlarını esir etmişler. İş yapamaz hale gelmiş belediyeler. Kadrolu işçilerimiz, memurlarımız, şirket işçilerimize çabalarından ötürü teşekkür ederiz. Hiçbir sorunumuz yok. ‘Gelin meydana çıkalım’ diye işçilerimize zorlama yapılmıştır. 29 bin TL maaşın brütü 41 bin TL.”

“Başkanımız 2023 yılında mağdur olmasınlar diye ara zam yapılmasını sözleşmeye yazdırdı”

Yakup Balcı ise kadrolu işçiler ve şirket personelleri ile her yıl sözleşme yaptıklarını dile getirerek, “2022 yılında yaptığımız sözleşmede 1 yıl boyunca işçilerimiz sadece sözleşmede yapılan zammı almış. Başkanımız 2023 yılında mağdur olmasınlar diye ara zam yapılmasını sözleşmeye yazdırdı. Bunu iyi niyetinle yaptı.”

“Bundan sonra Salim Şen’i tanımıyorum”

2022 yılında sadece Ocak ayında sözleşme yaptıklarını hatırlatan Mustafa Helvacıoğlu, “2023 yılında işçilerimizin mağdur olmaması için yıl ortasında da memura gelen zammı verelim dedik. Bunu yapma gibi bir lüksüm yoktu, yaptık. Seyyanen yapılan zam vergiye tabi değil, sadece memura veriliyor. Emekli seyyanen zam aldı mı? Şirket personelindeki işçilerimiz seyyanen zam alıyor mu? Sadece memura verilen ilave ödeme. İşçilerle ilgisi yok. Geçen sene ara zam teklifi de getirmemişler, ara zam teklifini getiren şahsım. Neden gelip burada basın önünde tartışmadık? Çünkü haklı değil Salim Şen. Şov yapacak, çamur at izi kalsın yapacak. Bundan sonra Salim Şen’i tanımıyorum. Salim Şen ile masaya oturmayacağım. Belediyemizdeki sendika temsilcileriyle masaya otururuz. Salim Şen iyi niyetli biri değil. Politika yapayım diye seçim öncesi Keşan’ı kullanmıştır. 29 bin TL maaş alacaksın, 8 bin TL’de üstüne isteyeceksin. Diğer 322 işçim ne olacak? Onların haklarını yemiyor musun? Nasıl sendikacısısın sen? Onların hakkını nasıl savunacaksın? Amaç başka. Amaç seçim arifesinde işi buralara getirmek. Biz %17.55 zamlı haliyle Temmuz ayında maaşları yatırıyoruz. Hukuksal bir sorun varsa mahkemeye gidebilirler. Trakya’da, Türkiye’de örneği yok. Haklı olduklarına mahkeme karar versin.”

“Mobanın henüz elektrik aboneliği yok”

Açıklamasının devamında bir yerel basın organında çıkan Cumhuriyet Meydanı’ndaki moba ile alakalı “İş yok masraf var” başlıklı habere değinen Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Meydanda bir mobamız var. Ancak Cumhuriyet Meydanı’nda çalışmalar devam ettiği için mobamızı işleme koyamıyoruz. Personelimiz ve sistemimiz hazır. Meydanı teslim aldığımızda moba da faaliyete geçecek. Meydan hala Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait. Hiçbir iş yapamıyoruz. Atatürk Anıtı’nı yaparken bile özel izin aldık. Meydanda belediyemizin bir elektrik saati var. 2022 yılından bir fatura gelmiş. Bir de 15 Temmuz’da bir etkinlik yaptık. Bayramlarda, etkinliklerde elektriği meydandaki sayaçtan alıyoruz. Mobanın henüz elektrik aboneliği yok. 100 TL bile olsa tasarruf derdindeyiz. Her şeye dikkat etmek durumundayız. Söz konusu fatura mobaya ait değil.”

“Birlik ve beraberlik içerisinde verimli bir Ankara ziyareti gerçekleştirdik”

Ankara’da temaslarda bulunduklarını belirten Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Vekilimiz Fatma Aksal, İlçe Başkanımız, İl Genel Meclisi üyelerimiz ve belediye başkan yardımcılarımız ile beraber Bakan Yardımcılarımız Bülent Turan, Nadir Alparslan’ı ziyaret ettik. Bakanımız Nadir Alparslan ile Yayla ve Erikli’nin imar planlarını görüştük. Geçmiş dönem Edirne Valimiz H. Kürşat Kırbıyık’ı makamında ziyaret ettik. Bölgemize yapacağımız yatırımları konuştuk. Verimli temaslar oldu. Çok güzel bir gün geçti. Birlik ve beraberlik içerisinde verimli bir Ankara ziyareti gerçekleştirdik. Ayrıca Konya’dan 61. aracımız geliyor. Yol süpür aracı aldık. Bakanımızın talimatı, Vekilimiz, il ile ilçe başkanlarımızın desteğiyle 0 araç aldık. Keşan’a gelmek üzere.”

Related posts

Leave a Comment