Mustafa Helvacıoğlu: “Var olduğumuz sürece Keşan hizmet görecek”

Keşan Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Olağan Toplantısı 7 Eylül 2023 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Saat 15.00’te başlayan toplantı, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapıldı.

AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP İlçe Başkanı Adnan İnan’ın takip ettiği toplantıda; Mithat Bulut, Barbaros Tokgöz, Nehir Gergin, Mehmet Selim Aras, Volkan Erkan ve İbrahim Dinç mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantıda maddelerin görüşülmesine geçilmeden önce Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan hibe araç alamı, İzzetiye Mahallesi 102 ada 2 numaralı parselin park ve imar yolunda kaldığı için imar yolunun kaydırılması talebi, Beğendik Caddesi’nde zemin katlarda bulunan mevcut işyerlerinin teşekkül kabul edilerek, zemin katların yol boyu ticaret alanı olarak belirlenmesi için gerekli kararın alınması ve Aladdin Öztürk’ün Ferhat Ağa’nın Köprü ile ilgili verdiği soru önergesi gündeme ilave edildi.

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Toplantıda ilk olarak 09 Eylül 2023 tarihinde düzenlenecek Keşan 2. Açık Su Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olarak dereceye girecek olan sporculara belediye tarafından toplam 52 bin TL nakdi ödül verilmesi konusu görüşüldü.  

Madde hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, “Açık yüzme şampiyonamızın bu yıl 2’ncisini gerçekleştiriyoruz. Son günlerde bir birinden güzel birçok etkinliğe ev sahipliği yaptık. Önümüzde dağ bisikleti, motosiklet festivalimiz var. Vatandaşlarımızdan düzenlediğimiz tüm etkinliklerle ilgili olumlu dönüşler alıyoruz. Neredeyse her akşam bir etkinliğimiz var. Meclisimiz ve ekibimizi tebrik, işbirlikçilerimize ise teşekkür ediyorum. Cumartesi günü düzenleyeceğimiz yüzme şampiyonamızda da 52 bin TL mütevazi bir ödül vereceğiz.” dedi.

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.  

                Daha sonra Yayla Sahili 151 ada 1 parselde bulunan park alanında hazırlanan projeye uygun düzenleme çalışması yapılabilmesi ve genç yaşta hayatını kaybeden Onur Yılmaz’ın isminin yaşatılması amacıyla Supsan Motor Subapları San. ve Tic. A.Ş.’den gelen makbuz karşılığı 750 bin TL ile Emin Yılmaz tarafından gelen makbuz karşılığı 250 bin TL şartlı bağışlar oy birliği ile kabul edildi.

                Toplantının devamında görüşülen İspat Cami Mahallesi Kurtuluş Caddesi ile Bolayır Caddesi kesişiminde bulunan ve yapımı tamamlanan park alanına, Ahmet Karaağaç Parkı ismi verilmesi hususu oy birliği ile kabul edilirken, İspat Cami Mahallesi ve Büyük Cami Mahallesi sınırlarında bulunan Cumhuriyet Meydanı isminin, 100. Yıl Cumhuriyet Meydanı olarak değiştirilmesi hususu İsim Verme Komisyonu’na, İspat Cami Mahallesi Trafik sokağın içkili yerler bölgesine alınması talebi ise İçkili Yerler Belirleme Komisyonuna havale edildi.

S.S.25 No.lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 22.08.2023 tarihli, S.S.99 No.lu Öz İzzetiye Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ile S.S.129 No.lu Paşayiğit Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 23.08.2023 tarihli ücret tarifelerine zam talebi ise Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

                Toplantı; “Mülkiyeti Belediyemize ait olan Aşağı Zaferiye Mahallesi, Ahmet Gücüyener Cad. 904 ada 2 parselde kayıtlı 429m2 taşınmazın bitişik parselinde bulunan 904 ada 12 parselde kayıtlı taşınmaz sahipleri 01.09.2023 gün ve 16699 sayılı dilekçesi ile Belediyemize müracaat ederek, konutunun bitişik parseli olan ve Mülkiyeti Belediyemize ait 904 ada 2 parselde kayıtlı taşınmazı, konutunun bahçesi olarak kullanmak istemelerinden dolayı Belediyemize ait taşınmazı, hale usulü ile satışın yapılmasını talep etmektedirler. Mülkiyeti Belediyemize ait olan 904 ada 2 parselde kayıtlı taşınmazın 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre ihale usulü satılması yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi”nin Meclisçe görüşülmesiyle sürdü.

                Madde ile ilgili bilgi veren Helvacıoğlu, “Geçmiş dönemlerde 94 mülk satılırken böyle küçük arsalarda satılmış. 400 metrekare bir yer. Sosyal tesis yapamayız. Dönemimizde hiç yer satmadık. Satarak eğer Cenaze İşlerine 1 araç alalım. Cemaat için camiden mezarlığa kiralık araç kullanıyoruz. Geçtiğimiz yıl bin cenazemiz olmuş. Kira parası vermeyelim kendi aracımız olsun. Tasarruf edelim. Cenaze işlerinde çok güzel işler yapıyoruz. İhaleye çıkalım, talip olanlar girsin. Ancak buna hayır geleceğini hissediyorum. Yani cenaze işlerine başka bir yerden araç temin edeceğiz. Ölüye de diriye de hizmet etmeye alışık değilsiniz. Defin işlemlerini daha güzel yapalım istedik onu bile kıskanıyorsunuz. KETUS’tan gelen araçlar bize teslim edilemedi. Araçların plakası yok. ‘Hayır’larınız hayırlı olsun. Bunu düşünerek Cumhurbaşkanımızdan destek istedim ve bir adet minibüs geliyor. İzmir Belediyesi’nden isteyecektim ama ertesi gün bozulacak diye istemedim.” şeklinde konuştu.

                Mustafa Helvacıoğlu, Feridun Tümer’in “İyice terbiyesizleşiyorsunuz” şeklindeki sözlerinin oturuma ara verdi.

                Aranın ardından yapılan oylamada madde oy çokluğu ile reddedildi.

                Daha sonra görüşülen İspat Cami Mahallesi 1780 ada 13 numaralı parselin plan değişikliği talebi, Temmuz ayı Meclisimizce ilgili komisyona havale edilen, İspat Cami Mahallesi 1830 ada, 4 numaralı parselin fonksiyon değişikliğine ait plan değişikliği talebi İmar ve Bayındırlık komisyon raporu doğrultusunda reddilirken, Yeni Mescit Mahallesi 1151 ada, 2 numaralı parselin bahçe mesafelerine ilişkin plan değişikliği talebi ise komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Keşan İlave ve Revizyon İmar Planlarında blok nizam yapılaşma koşuluna ilişkin plan notu değişikliği maddesi ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

                Toplantının devamında ise İzzetiye Mahallesi Kadastro Komisyonu’na oy birliği ile İrfan Küçükavcu, İsa Akgül, Mehmet Karakaş, Ahmet Küçükavcu, Ahmet Cinci ve Ercan Gümüş seçildi.

                Meclis toplantısının devamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan hibe acının kabulü ve resmi işlemlerinin yapılabilmesi için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na veya görevlendirilecek bir personele yetki verilmesi hususu görüşüldü.

                Konuyla ilgili bilgilendiren Helvacıoğlu, “Arsa satışını minibüs almak için gündeme getirdik. Niyetimiz iyiydi. Fakat ‘hayır’ geleceğini düşünerek, Cumhurbaşkanımızın talimatı, Çevre Bakanımızın da izniyle 5 Eylül’de bir talepte bulunduk. 2000 model klimalı bir minibüs hibe edecekler. Bunun kabulü için meclisimizden inşallah ‘Evet’ çıkar. B planımızı uyguluyoruz. Keşan’ın hizmetsiz kalmayacağını göstermeliydik. Gerçekten de Keşan hizmetsiz kalmayacak. Var olduğumuz sürece Keşan hizmet görecek. 5 yılda nasıl Keşan kazandıysa kazanmaya devam edecek.”

Yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

İzzetiye Mahallesi 102 ada 2 numaralı parselin park ve imar yolunda kaldığı için imar yolunun kaydırılması ve Beğendik Caddesi’nde zemin katlarda bulunan mevcut işyerlerinin teşekkül kabul edilerek, zemin katların yol boyu ticaret alanı olarak belirlenmesi için gerekli kararın alınması talepleri İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 

Ekim ayı meclis toplantısının 5 Ekim 2023 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Related posts

Leave a Comment