Yeni eğitim döneminde öğrencilere ve velilere tavsiyeler

Yeni eğitim – öğretim yılının ilk döneminin başlamasına sayılı günler kaldı. Yaz tatilinin bitmesiyle beraber tekrar okula gidecek öğrenciler için çalışma temposu yeniden başlıyor. tonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, bu süreçte velilerin ve öğrencilerin neler yapması gerektiğine yönelik önerilerde bulunuyor. 

Öğrencilerin yılın bu zamanlarında, yaz tatilinin bitişinden dolayı okula karşı isteksizlik ve adaptasyon sorunları yaşayabileceğini söyleyen tonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Bu sıklıkla gördüğümüz ve eylül ayında yaşanabilecek normal bir durumdur. Öğrencilerimiz okulun ikinci haftasından itibaren arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle olan bağları sayesinde okula adaptasyon geliştireceklerdir. Öğrencilerimizin okula daha rahat adapte olması için velilerimiz kırtasiye alışverişini öğrencilerimizin zevkine bırakmalı, eylül ayı içinde daha destekleyici ve yönlendirici bir tutum sergilemelidir. “Neden hâlâ okula alışamadın, okul başladı farkında mısın?” gibi soru cümleleri yerine “Okula karşı hâlâ adapte olamadığını görüyorum, okula isteksiz gittiğini fark ediyorum” gibi farkındalık içeren ve çözümüne beraber konuşarak ulaşabilecekleri cümleler kurmalıdır” diyor.

Öğrencilerin ise bu süreci daha kolay aşabilmek için okul başlamadan önce bu sene görecekleri derslerin ilk ünitelerine hem kitaplardan hem de ders videolarından göz gezdirebileceğini belirten tonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Böylelikle sınıfta konuyu öğrenirken daha rahat edebilirler, sınıfta işlenen her konuyu günlük tekrar yapabilir ve uyku saatlerini okullar açılmadan okullarına göre adapte ederek bu süreci kolaylaştırabilirler” ifadelerini kullanıyor.

Veliler ders konusunda baskı yapmamalı
Güzel bir dönem başlangıcının güzel bir sınıf yılını da beraberinde getireceğini vurgulayan tonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Velilerimizin yapacağı hatalardan biri okula başlayan öğrenciyi dersler konusunda çok sıkmaktır. Bu durum güzel bir başlangıç yapan öğrencinin sene içinde erken yorulmasına, erken pes etmesine ve derslerden sıkılmasına yol açacaktır. Bu yüzden ders çalışma saatleri ve günlük çözülen soru sayısı zamanla öğrencinin potansiyeline uygun olarak yükseltilmelidir. Ayrıyeten geçen sene öğrenci günde 4 saat çalışıyor, 200 soru çözüyor olsa bile, eylül-ekim aylarında direkt bu seviyeden ders çalışmaya başlamak öğrenci için doğru olmayabilir. Velilerimiz öğrencilerimize planlama yapma konusunda destek olmalı, ders çalışma saatleri ve boş zaman aktiviteleri arasında denge sağlamalarına yardımcı olmalıdır” diyor.

İyi bir çalışma programı yapılmalı 
Bir sonraki sınıfa geçen öğrencilerin dersler konusunda endişeli olabileceğinin altını çizen tonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Öğrencilerimiz ilkokul, ortaokul ve lise boyunca her sene farklı ama geçmiş senelerle bağlantılı konular öğrenir. Bu nedenle temeli iyi olan bir öğrenci yeni bir konu öğrenirken sıkıntı çekmeyecektir. Temelinin iyi olmadığını düşünen öğrencilerimiz ise iyi bir çalışma programı yaparak, konuları öğrendikten sonra temel düzeyde soru/etkinlik çözerek, konuyu ve mantığını kavrayıp  o konuyla alakalı klasik soru kalıplarını çözerek,  en son aşamada ise yeni nesil sorulara geçerek  süreci tamamlamalıdır” şeklinde konuşuyor. 

Her ders için hedefler belirlenmeli
Son olarak yeni ders yılında öğrencilerin her ders için hedefler belirlemesinin onlar için yararlı olacağının altını çizenAkyavaş, “Geçen senelerdeki sınav notları ve karne ortalaması baz alınarak ‘Bu sene hedefim matematik adına şu’ şeklinde  alınan kararlar, sene başından beynimizi şartlayarak ona uygun çalışma prensibi geliştirmemizi sağlar. Veli, bu hedefini yıl sonunda gerçekleştirebilen öğrenciye ödüllendirmeler yaparak ve motivasyon sağlayarak destek olmalıdır” diyor.

Related posts

Leave a Comment