CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR: “TEKİRDAĞ’DA OKUL YIKIMI VE EĞİTİM KRİZİ!”

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, Tekirdağ’da yaşanan okul yıkımı ve inşa edilmeyen okullar meselesi hakkında açıklamada bulundu.

OKUL YIKIMLARI VE EĞİTİMDEKİ ZAAFLAR

Vekil Yontar, “63 okul için yıkım kararı alındığını fakat bunların yerine sadece 8 okul inşa edildiğini” belirtti. Yontar, “Bunu bile eğitimde ciddi bir krizin yaşandığının göstergesi olarak değerlendiriyorum.” dedi.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER MAĞDUR

“Yıkılan okulların yerine yapılan 8 okul, Tekirdağ’daki eğitim ihtiyacını karşılamaktan uzak. Öğrencilerimiz aşırı kalabalık sınıflarda ders yapıyor. Öğretmenlerimiz de bu durumdan mağdur.” diye konuştu Yontar.

İKİ YÜZÜ DE GÖRMEK GEREKİYOR

“Tekirdağ’da eğitimle ilgili sorunlar sadece fiziksel altyapı ile sınırlı değil. Sınav başarısındaki düşüşler, öğretmenlerin çalışma koşulları, ekonomik zorluklar içerisinde olan veliler, servis giderleri ve daha birçok konu başlığı altında eğitimde ciddi sorunlar yaşanıyor.” şeklinde devam etti Yontar.

ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE’SİNE YAKIŞMAYAN TABLO

Yontar sözlerini şöyle tamamladı: “Siyasal iktidarın eğitime gerekli kaynakları ayırmaması ve bu kaynakları diğer alanlara aktarması, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Bu sorunları çözmek için acil adımlar atılmalıdır.”

EK 1: YIKIM KARARI VERİLEN OKULLAR

Listede belirtilen okullar arasında; VELİKÖY İLKOKULU, KIZILPINAR ATATÜRK İLKOKULU, HALİT NARİN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, FATİH SULTAN MEHMET İMAM HATİP ORTAOKULU, FEVZİPAŞA İLKOKULU (EK BİNA) ve diğerleri bulunmaktadır.

Related posts

Leave a Comment