Ünal Baysan Kültür Merkezi Hizmete Girdi

Sanata ve sanatçıya verdiği değer ile bölgenin önemli kültür ve sanat merkezi olan Çorlu’da Trakya’nın en büyük gösteri ve kongre merkezi olan Ünal Baysan Kültür Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi.

Ana Salon 786 Kişi Kapasiteli

Temeli 2017 yılında atılarak yapımına Çorlu Belediyesi tarafından başlanılan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan 6.900 m²’lik alana sahip Ünal Baysan Kültür Merkezi’nde, tiyatro salonu ve toplantı salonundan oluşan ve küçük sahne olarak da kullanılacak olan iki sahne yer alıyor. 786 kişi kapasiteli tiyatro salonuna sahip merkezde ayrıca çoklu kulis, sanatçı odası, revir, karşılama odası, kokteyl salonu ve fuaye gibi 87 ayrı kısım bulunuyor. Tiyatro oyunlarından konserlere, sanat sergilerinden edebiyat etkinliklerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Ünal Baysan Kültür Merkezi’nin açılış törenine Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile temsilcileri, önceki dönem Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, belediye meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, muhtarlar, önceki dönem başkanları, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan açılış töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal, Ünal Baysan Kültür Merkezi ile ilgili olarak teknik bilgiler aktardı.

“Bu Salonu Sizlere Emanet Ediyorum”

Özdal’ın ardından konuşma kürsüye gelen önceki dönem Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, çok heyecanlı olduğunu ve en büyük hayallerinden birinin gerçekleştiğini ifade ederek; “Bugün en büyük hayallerimden birinin gerçekleşmiş olmasından dolayı çok mutlu ve gururluyum. Kültür bir ülkenin temel taşıdır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.’ Sanatçı, yaşadığı ülkenin gelişmesine katkı sunar. İlçemize kazandırılan bu merkez ile kıymetli vatandaşlarımız ülkemizdeki ve dünyadaki tüm gelişmelerden haberdar olacak, birçok sanatsal etkinlik bölgemizin en büyüğü olan bu merkezde icra edilecek. Sizleri çok seviyorum ve bu salonu sizlere emanet ediyorum. İnşallah bu salonda çok güzel etkinliklerde bir arada olacağız. Projenin hayata geçmesindeki emeklerinden dolayı başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve Çorlu Belediye Başkanımız Ahmet Sarıkurt olmak üzere; emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

“Çorlu’nun Kültürel Dokusunu Daha Da Zenginleşecek”

Baysan’ın ardından konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ünal Baysan Kültür Merkezi’ni açmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade ederek; “Büyük bir heyecan ve coşku içinde gerçekleştirdiğimiz bu törenle, Çorlu’muzu Türkiye’nin kültür ve sanat haritasında daha güçlü bir konuma taşıyacak Ünal Baysan Kültür Merkezi’mizi açmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Ünal Baysan Kültür Merkezi, Çorlu’nun kültür sanat hayatına yepyeni bir sayfa açacağına inandığım önemli bir proje… Burada düzenlenecek etkinlikler, sanatseverleri bir araya getirecek ve Çorlu’nun kültürel dokusunu daha da zenginleştirecek.

“Bir Binadan Daha Fazlası”

İşte bu nedenle, Ünal Baysan Kültür Merkezi’nin sadece bir binadan çok daha fazlası olduğunu unutmamalı, bu merkezi bir kültür hazinesi olarak görmeli ve o şekilde değerlendirmeliyiz.

Çorlu’muz, tarih boyunca kültürel mirasıyla, sanatsal dokusuyla ve misafirperverliğiyle öne çıkan bir şehir olmuştur. 2019 yılından bu yana kentimize kazandırdığımız Tarihi Çorlu Evi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Atatürk Evi ve Ters Ev projelerimizle kentimizin kültürel dokusunu zenginleştirdik. “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.” diyen Ulu Önderimiz Atatürk’ün izinden giderek, kültür-sanat yatırımlarıyla Çorlu’muzun yalnızca bir ticaret kenti olmadığını kanıtladık. Kültürel kimliğini ön plana çıkarmayı hedefledik.

“Kültür ve Sanatın Merkezi Olma Yolunda Çok Önemli Bir Adım Daha Attık”

Ulu Önderimizin sanata olan sevgisi ışığında bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Ünal Baysan Kültür Merkezi ile birlikte, şehrimiz kültür ve sanatın merkezi olma yolunda çok önemli bir adım daha atmış oldu.

Ünal Baysan Kültür Merkezi’mizin teknik detaylarından da kısaca bahsetmek istiyorum sizlere: 6.900 m²’lik alana inşa edilen kültür merkezimizde, tiyatro salonu ve bir de toplantı salonunda küçük sahne olmak üzere iki sahne yer alıyor. Bodrum, zemin kat ve 1. Kattan oluşuyor. 563 koltuk ve 223 balkon koltukları olmak üzere toplamda 786 kişilik dev bir kapasiteye sahip. Çoklu kulis, sanatçı odası, revir, karşılama odası, kokteyl salonu, fuaye gibi toplamda 87 kısımdan oluşuyor.

Biraz evvel de söylediğim gibi 786 kişilik kapasiteli bu merkez, tiyatro oyunlarından konserlere, sanat sergilerinden edebiyat etkinliklerine kadar birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak.

“Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ederim”

Bu anlamlı projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. Ünal Baysan Kültür Merkezi, adını taşıdığı değerli bir liderin izinden yürüyerek, Çorlu’nun kültürel dokusuna önemli katkılarda bulunacak bir mekândır. Bu merkezi, şehrimize ve halkımıza kazandırıyor olmak, geçmişin hatırasını geleceğe taşımak açısından çok kıymetli…

Sanat merkezimizin adını taşıyan Ünal Baysan’ın, Çorlu Belediye Başkanı olduğu dönemde başlanılan bu proje, bugün bu muazzam kültür merkezinin ortaya çıkmasına vesile oldu.

Ünal Baysan, sadece bir belediye başkanı değil, Çorlu’ya 4 dönem boyunca başkanlık yapmış örnek bir liderdir. O, her zaman Çorlu’nun daha güzel bir geleceğe sahip olması için çalışmış, çabalamıştır. 9 yıl boyunca birlikte çalıştığım, başkan yardımcılığını yapmış olmaktan onur duyduğum ve kendisinden çok şey öğrendiğim değerli Ünal Başkanıma Çorlu halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca geçmiş dönem belediye meclis üyelerimize de bu merkezin hayata geçirilmesine verdikleri katkı sebebiyle teşekkür ediyorum.

Ünal Baysan Kültür Merkezi, 2017 yılında temeli atılan ve ne yazık ki ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar sebebiyle tamamlanması beklenenden daha uzun süren bir proje oldu. Hayata geçirilmesine vesile olan geçmiş dönem belediye başkanımız Ünal Baysan gibi, tamamlanmasına vesile olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir Albayrak’a da bir teşekkür borçluyuz.

“Ünal Baysan Kültür Merkezi İsim Önerisi Kadir Albayrak’tan Geldi”

Büyükşehir Belediyemizin iş birliğiyle tamamlanan Ünal Baysan Kültür Merkezi’nin isim önerisi de yine TBB Başkanımız Kadir Albayrak’tan gelmiştir. Kendisine bu ince davranışı dolayısıyla da ayriyeten teşekkür ediyorum.

Bu özel günde, yaptıkları değerli hizmetlerden dolayı önceki dönem Belediye Başkanımız Ünal Baysan’ı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’ı ayrıca tebrik etmek istiyorum. Hizmetleriniz, yatırımlarınız Trakya’nın en büyük ilçesi Çorlu’muz için çok değerli… 

Karşımda çok değerli hizmetlerde bulunmuş belediye başkanlarımız varken kendimi övmek istemiyorum fakat Çorlu Belediye Başkanı olarak göreve geldiğim günden itibaren şehrimizi daha yaşanabilir, daha kültürel ve daha çağdaş bir yer hâline getirme vizyonuyla hareket ettim ve ekibimle birlikte pek çok değerli projeye imza attık.

“Bu Güzel Projelerin, Hizmetlerin Devamı Var”

Belediyecilik anlayışım; sadece altyapıyı değil, kültür ve sanatı da ön planda tutmak oldu. Çorlu’yu daha yaşanabilir bir yer hâline getirmek için göreve geldiğim günden beri var gücümle çalıştım. Çalışmaya da devam edeceğim. Bu güzel projelerin, hizmetlerin devamı var; hiç şüpheniz olmasın kıymetli hemşehrilerim!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.’ sözünün ne denli önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.

Çorlu’muzu kültür ve sanatla daha da güzelleştirmek adına hep birlikte nice başarılar elde etmeyi diliyorum. Ünal Baysan Kültür Merkezi’miz Çorlu’muza hayırlı olsun!” diye konuştu.

“Cumhuriyet’imizin 100. Yılına Yakışan Prestij Projelerimizi Hayata Geçiriyoruz”

Başkan Sarıkurt’un ardından kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet’in 100. Yılına yakışan bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek “Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyet’imizin 100. yılına yakışan prestij projelerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. En büyük ilçemiz Çorlu’ya, Trakya’nın en büyük gösteri ve kongre merkezini kazandırmanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz. Her ilçe gibi Çorlu ilçemiz de çok değerli. Her ilçemiz hizmetin en iyisini hak ediyor. Çorlu olmasaydı Tekirdağ, büyükşehir olmazdı. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çorlu Belediyesi iş birliğiyle ilimiz ve bölgemiz için dev bir projeye daha imza attık.

“Burası Kültürel, Sanatsal ve Akademik Organizasyonlara Ev Sahipliği Yapacak”

6 bin 930 metrekare inşaat alanına sahip, 786 koltuk kapasiteli bu büyük ve görkemli tesisimiz; gösteri, tiyatro, konser, ödül töreni, konferans, panel, sempozyum gibi kültürel, sanatsal ve akademik organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisimizin almış olduğu karar doğrultusunda tesisimize, Çorlu Belediye Başkanı olarak 4 dönem boyunca Çorlu’muza çok önemli hizmetleri olan Sayın Ünal Baysan’ın adını verdik. CHP Tekirdağ İl Başkanlığım döneminde ve Büyükşehir Belediyemizin 1. hizmet döneminde değerli geçmiş dönem Başkanımız Sayın Ünal Baysan ile birlikte halkımıza hizmet vermekten gurur ve mutluluk duydum. Bugün, burada bir kez daha Sayın Başkanımızın gurur ve mutluluğunu kendisiyle paylaşıyorum. Projenin gerçekleşmesinde büyük emeği olan Çorlu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sarıkurt’a, Büyükşehir Belediye Meclisi’mizin çok kıymetli üyelerine, değerli mesai arkadaşlarıma ve yüklenici firmaya teşekkür ediyorum.” dedi.

“Çorlu’ya Kültür ve Sanat Anlamında Büyük Değer Katacak”

Törende son olarak konuşan Çorlu Kaymakamı Murat Eren, belediye başkanlığı görevinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaparak bir kenti şekillendirirken tüm argümanların en doğru biçimde kullanılması gerektiğini belirterek, Çorlu’ya kültür ve sanat anlamında büyük değer katacak olan Ünal Baysan Kültür Merkezi’ni bölgeye kazandıran Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’u kutlayarak teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve önceki dönem Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’a plaket ve çiçek takdim edildi.

Plaket ve çiçek takdiminin ardından Ünal Baysan Kültür Merkezi protokol mensupları tarafından kurdele kesimiyle birlikte hizmete girdi.

Rumeli’den 45’likler Konseri ve Sergi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın sahne aldığı tören, sanatçılar Salih Demirci ve konuk sanatçı Emine Özata’nın seslendirdiği “Rumeli’den 45’likler Konseri” ile son bulurken Ünal Baysan Kültür Merkezi giriş ve zemin katında Çorlulu ressamların eserleri ile Atatürk ve Cumhuriyet konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Related posts

Leave a Comment