ARI ÜRETİCİLERİNE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Arı yetiştiricilerine destek olmak, arıcılık sektörünü güçlendirmek ve ilçemizdeki arı popülasyonunu arttırmak amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında 25 Aralık 2023 Pazartesi günü saat 10.30’da Malkara Eski Otogar alanında İlçemizde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerine Arı Keki Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

Dağıtım törenine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcısı Ersin Kaçar, Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Özmen, Malkara Ziraat Odası Başkanı Talat Kaya, Malkara Belediyesi Meclis Üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bürokratları, STK Başkanları, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törende Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları projenin kapsamı ve uygulaması ile ilgili bilgiler verdi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım, siyasi partilerimizin temsilcileri, değerli muhtarlarımız, çalışma arkadaşlarım, değerli hemşerilerim, değerli bal üreticilerimiz hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Hepinize güzel, mutlu ve huzurlu bir hafta diliyorum.

Ben öncelikle hafta sonu hain terör örgütü ile girilen çatışmalarda kaybettiğimiz 12 vatan evladımızı rahmetle anıyor, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Umarım terörün ve teröre destek verenlerin kısa zamanda bittiğini hep birlikte görürüz.

10 yıldır Malkara’mız için görev yapıyoruz. Geriye dönüp baktığımızda Malkara’mızın Cumhuriyet tarihinde en çok yatırım aldığı 10 yılı hep beraber geride bıraktık. Ben bunun için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Kadir Albayrak’a, birlikte çalıştığım başkan yardımcılarıma, meclis üyelerime, hem Tekirdağ Büyükşehir hem de Malkara Belediye personellerimize teşekkür ediyorum. Bizler şehircilik anlamında çalışırken Malkara’mızın asıl ihtiyacının üreticimizin mutlu olması gerektiğini biliyoruz. Çünkü Malkara’mızda ekonomik anlamda üreticimiz mutluysa esnafımızda, memurumuzda, Malkara’mızda yaşayan herkes mutlu. Fakat ne yazık ki günümüzdeki ekonomik koşullarda üreticimizin yeterli kadar mutlu olmadığını görüyoruz. Bizde üreticimizi destekleyecek projelerimize devam ediyoruz.

2014 yılında yola çıkarken Malkara Balının Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde yer aldığını, bizim önemli bir değer olduğunu hemşehrilerimizle paylaşmıştık. Bugün geldiğimiz noktada hem birliklere hem arı üreticilerimize Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi olarak ciddi anlamda desteklerimiz oldu.

Ben tekrar Malkara’mıza verdiği emekler, çabalar ve Malkara’mıza yaptığı tüm yatırımlar için tüm hemşehrilerimin huzurunda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Kadir Albayrak’a teşekkür ediyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.” dedi

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Ülkemizde artan maliyetlerden arı yetiştiricilerimiz de olumsuz etkilenmiştir. Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22.293 adet çift katlı arı kovanı 1.148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır. Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticimize 91.440 kg arı keki dağıtımı gerçekleşmiştir. Yılsonuna kadar proje kapsamında İl genelinde 611 kişiye 109.980 kg arı keki dağıtımı yapılmış olacak. Malkara’da gerçekleştirilen programda Malkara Bal Üreticileri Birliği ve Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine üye 117 kişiye 21.060 kg arı keki dağıtımı yapıldı. İlimizde arı yetiştiricilerine katkıda bulunmak üzere, arı yetiştiriciliği yapanlara arı keki temini konusunda destek verilmesi için Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği, Malkara ve Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde arı keki dağıtımlarımız devam etmektedir. Projemizin tüm arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projeler, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerimizin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlayacaktır. Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve protokol üyeleri tarafından üreticilere arı keki dağıtımı gerçekleştirildi.

Related posts

Leave a Comment