Çorlu Belediyesi’nin Yeni Hedefi: Avrupa Şeref Bayrağı Ödülü

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, 2020 yılında aldıkları “Avrupa Diploması Ödülü”nün ardından “Avrupa Şeref Bayrağı” için başvuruda bulunduklarını söyledi.

2020 yılında Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen organizasyon neticesinde dört basamaklı Avrupa Ödülü’nün ilk kademesi olan Avrupa Diploması Ödülü’nü almaya hak kazanan ve ödülünü teslim alan Çorlu Belediyesi, ödülün ikinci kademesi olan Avrupa Şeref Bayrağı için başvuruda bulundu.

“Bu Ödül 1955’ten Günümüze Veriliyor”

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Avrupa Diploması ödülünün yanı sıra “Yılın Partner Şehri ve Avrupa Spor Kenti” ödüllerinin de sahibi olan Çorlu Belediyesi’nin 2023 yılında Avrupa Birliği normlarında faaliyetler yürüttüğünü belirterek, “Bu ödül 1955’ten günümüze belediyelerin uluslararası projeleri, katılımcı demokrasi anlayışı, kardeş şehirlerle geliştirdiği iyi ilişkiler, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda örnek gösterilecek uygulamaları doğrultusunda değerlendirilerek veriliyor.

“Ödülü Hak Edecek Çok Şey Yaptık”

Geçtiğimiz yıl bu kapsamda Kırcaali, Tırnovacık ve Kavarna’yı ziyaret ederek soydaşlarımızla iftar sofralarında buluştuk ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Yine kriterler kapsamında İBB iştiraki İstanbul Enerji A.Ş. ortaklığında hazırlanan “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” (SECAP) çalışmalarına başladık. ‘Enerji Dönüşümü Avrupa Birliği, Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi’ projesi kapsamında 17 belediye ile birlikte gözlemci belediye olduk. Okullarımızda iklim değişikliği farkındalık eğitimleri verdik.

“Çocuk Meclisi’mizi Kurduk”

Çocuk Meclisi’mizi kurduk ve bu meclis ile çocuklarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için fikirlerini değerlendiriyoruz. Hareketlilik Haftası kapsamında birçok spor dalında etkinlikler düzenledik. Avrupa Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerin yanı sıra Erasmus + No Fire projesi hayata geçirildi. Çorlu’da düzenlenen bu proje kapsamında Bulgaristan ve Portekiz’de düzenlenen Erasmus + No Fire projesine katılım gösterdik.

“Avrupa Spor Kenti Seçildik”

NALAS (Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı) Başkanlığının düzenlediği toplantılara katılım sağlanarak projeler konusunda çalışmalar yürüttük. Başkanlar Sözleşmesi ile iklim değişikliğine dur diyebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa Spor Kentleri Federasyonu (ACES Europe) heyetinin verdikleri olumlu rapor doğrultusunda Çorlu

Çorlu’muz, 2020 Avrupa Spor Kenti ilân edildi, spora ve sporcuya yaptığımız yatırımları artırarak sürdürüyoruz. Sürdürmeye de devam edeceğiz.

“Kentimizi Birlikte Yönetiyoruz”

Katılımcı demokrasi anlayışı ve halkın yönetimde söz sahibi olması hizmet prensiplerimizin en önemli noktamız. Bu kapsamda Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nda halkımızın yönetim sürecine katılacağı çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik unsurları kapsamında ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini devreye sokarak kurumumuzun finansal bilgileri, fikri mülkiyet hakları, çalışan bilgileri, vatandaşlarımız ve üçüncü şahıs ve kuruluşların bilgileri gibi değerli varlık ve unsurların güvenliğini sağladık. Kısacası ödülü hak edecek çok şey yaptık.

“Kentimizin Geleceği İçin Proje Üretmeye Devam Ediyoruz”

Bu saydıklarımın tamamı çok önemli kriterler… Bu kriterleri yerine getirerek Çorlu Belediyesi olarak Avrupa standartlarında projeler hayata geçirmeyi sürdürüyoruz. ‘Yılın Partner Şehri’ ve ‘Avrupa Spor Kenti’ ünvanlarını kazanan bir belediye olarak gurur duyduğumuz kentimiz için çalışmaya ve yarınlarımıza yönelik projeler üretmeye devam ediyoruz.

“Çalışma Arkadaşlarıma Teşekkür Ediyorum”

Avrupa Diploması Ödülü, Büyük Avrupa Ödülü’nü kazanmaya giden yoldaki ilk basamağımızdı. Bundan sonraki amacımız Avrupa Şeref Bayrağı ve Avrupa Şeref Plaketi’ni kazanmak. Ama asıl hedefimiz ise en yüksek seviye olan Avrupa Ödülü’nü kazanabilmektir. Hedeflerimiz doğrultusunda Çorlu’muz ve kentimizde yaşayan değerli vatandaşlarımız için çalışıyoruz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Related posts

Leave a Comment